Aktualności Książki Recenzje

Czytanie pod choinką

Choinka

   Święta Bożego Narodzenia tuż tuż, a Ty nie wiesz, co sprezentować najbliższym? Niech rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie stanął przed takim dylematem. Postanowiliśmy trochę pomóc Wam w doborze prezentów. Takich do czytania oczywiście! 😀

   Rok 2016 obfitował w książki ciekawe i różnorodne. Czytelnicy na całym świecie wielokrotnie pokazali, że nie chcą zamykać się w schematach. Sukcesy odnosili głównie twórcy nietuzinkowi, łączący różne gatunki i style. W dodatku Nobla w dziedzinie literatury zdobył muzyk, Bob Dylan! Można więc powiedzieć, że wszystko stanęło na głowie. 🙂

   Książkowa różnorodność jest naszym sojusznikiem i zarazem wrogiem w poszukiwaniu prezentów pod choinkę. Z jednej strony mamy ogromny wybór, jeśli chodzi o podarunki dla bliskich. Z drugiej zaś można utonąć w nadmiarze literackich propozycji.

   Żeby ułatwić Wam zadanie, poniżej przedstawiamy listę książek, które zrobiły na nas największe wrażenie w 2016 roku. Spróbujcie ją w myślach dopasować do obdarowanej osoby:

   1) „Zanim się pojawiłeś” – Jojo Moyes. Autorka udowodniła, że można połączyć komedię romantyczną z naprawdę ważnymi pytaniami o prawo do życia i śmierci.

   Życie Louisy Clark zmienia się nieodwracalnie, gdy poznaje sparaliżowanego od szyi w dół Williama Traynora. Opieka nad nim jest dla nią nie tylko ogromnym wyzwaniem, ale też okazją do spojrzenia na inaczej na wiele spraw. Jest tylko jeden problem – Will chce umrzeć. Czy Lou uda się w porę zmienić jego zdanie?

   Rekomendacja dla tych, którzy uwielbiają historie miłosne i nie wstydzą się płakać. Bardziej niecierpliwym można polecić ekranizację z Emilią Clarke w roli Louisy.

   2) „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” – J.K. Rowling, Jack Thorne, John Tiffany. A to propozycja dla najmłodszych czytelników.    Kontynuacja kultowej serii o młodym czarodzieju przywdziewa szaty sztuki teatralnej.

   Perypetie Albusa Pottera, który próbuje zmienić świat przy pomocy podróży w czasie, zapewnią rozrywkę całej rodzinie. Co więcej, wielu czytelników zachęcą do sięgnięcia ponownie po główną serię J.K. Rowling. O ile istnieje na tej planecie ktoś, kto jej jeszcze nie przeczytał. 😉

   3) „Meryl Streep. Znowu ona!” – Michael Schulman. Jeśli obdarowana osoba uwielbia kino – właśnie trafiliście w dziesiątkę! Opowieść Michaela Schulmana o jednej z największych aktorek wszech czasów, to nie tylko zwykła biografia. Autor, będący na co dzień dziennikarzem, ma ogromną wiedzę z dziedziny kina. Jego książka zdradza wiele tajemnic filmowego warsztatu, aż roi się też od ciekawostek i plotek z życia gwiazd IX Muzy.

   4) „Dziewczyna z pociągu” – Paula Hawkins. O tej książce powiedziano bardzo wiele – tyle dobrego, co złego zresztą. Kontrowersje powiększyła jeszcze średnio udana ekranizacja z Emily Blunt w roli głównej. A jednak „Dziewczynę z pociągu” czytało nam się całkiem nieźle. To solidny thriller z kilkoma niespodziankami w zanadrzu.

   Bohaterką książki Paula Hawkins postanowiła uczynić alkoholiczkę, Rachel. Dodaje to całej historii odrobiny niejednoznaczności. Wplątana w sprawę morderstwa bowiem bohaterka nie jest wiarygodnym świadkiem wydarzeń. Ba, nie może nawet do końca ufać samej sobie!

   5) „Jak pokochać centra handlowe” – Natalia Fiedorczuk. Teraz coś z naszego, polskiego podwórka. Książka Fiedorczuk daleka stanowi ciekawą alternatywę dla poprzednich tytułów. W miejsce barwnej fabuły proponuje gorzką literacką strawę.

   Opowiada historię bohaterki, która musi wejść w trudną rolę matki. Ciężar odpowiedzialności przytłacza ją. Jedynym ukojeniem są wizyty w bajkowych wnętrzach centrów handlowych.

   „Jak pokochać centra handlowe” będzie dobrym prezentem dla czytelników kochających wyzwania! Lubiących odwiedzać pokręcone zakamarki ludzkiej duszy.

   6) „Mężczyzna w białych butach” – Michał Larek, Waldemar Ciszak. Nie może na tej liście zabraknąć kryminału, bo przecież fanów tego gatunku nie brakuje nad Wisłą!

   Książka Larka i Ciszaka to emocjonujący zapis śledztwa mającego na celu uchwycenie groźnego mordercy. Dodatkowym smaczkiem są realia Polski lat 90-tych ubiegłego wieku. Niejednemu obdarowanemu zakręci się łezka w oku. Jeśli zdąży, bowiem książkę czyta się jednym tchem.

   7) „Pierwsza przychodzi miłość” – Emily Giffin. Coś dla miłośników słodko-gorzkich historii rodzinnych. Autorka ma kapitalne wyczucie do dialogów i opisów postaci.

   Tragiczna śmierć brata kładzie się cieniem na stosunkach Josie i Meredith Garland. Choć obydwie siostry kłócą się przy każdej okazji, niedługo będą musiały zakopać topór wojenny. Życie bowiem dopisuje do każdej historii własne zakończenie…

   Jeśli nie będziesz mógł/ mogła się zdecydować się na żadną z tych pozycji, może warto pomyśleć o prezencie, który zapewni jej lekturę na cały rok, albo i dłużej. Idalny dla osoby, która ma swoje ulubione czasopismo lub interesuje się wąską dziedziną, w której trudno o specjalistyczne pozycje książkowe. Na stronie prenumerata.ruch.com.pl na hasło „GWIAZDKA2016”. możesz zamówić prenumeratę z rabatem 12%. Znajdziesz też specjalną kartę prezentową, dzięki której nie będziesz musiał biegać po sklepach i możesz kupić go na ostatnią chwilę.

WordPorn