Aktualności

Egzamin ósmoklasisty – arkusze egzaminacyjne, które ułatwią przygotowania do testów

980x513-CWR-blog

Kwiecień to dość stresujący czas dla uczniów kończących edukację w szkole podstawowej. W połowie miesiąca ósmoklasiści przystąpią do obowiązkowego egzaminu z trzech przedmiotów. Jak pomóc dziecku przygotować się do testów? Mamy na to sposób!

Reforma szkolnictwa przyniosła sporo zmian. Jedną z nich była likwidacja gimnazjum na rzecz przedłużenia edukacji w szkole podstawowej. Podobnie, jak w przypadku nauki w gimnazjum, tak i w cyklu ośmioklasowym, ten etap edukacji kończy się egzaminem, do którego każdy uczeń ma obowiązek przystąpić.

Egzamin ósmoklasisty – o czym warto wiedzieć?

Tegoroczne egzaminy rozpoczną się 15 kwietnia i potrwają do 17 kwietnia. Testy ósmoklasisty obejmują zagadnienia z zakresu znajomości języka polskiego, matematyki oraz języka obcego, poznanego w cyklu edukacji. Od 2022 roku podczas egzaminu obowiązywać będzie również test z dodatkowego przedmiotu, który uczeń będzie mógł sam wybrać spośród kilku proponowanych, w skład których wchodzi historia, geografia, biologia, chemia i fizyka.

Egzamin rozpoczyna się testem z języka polskiego, który potrwa 120 minut, kolejny dzień zarezerwowany jest na 100-minutowy test z matematyki. Ostatniego dnia uczniowie zostaną sprawdzeni z wiedzy i umiejętności z języka obcego – na rozwiązanie tego testu uczniowie będą mieli do dyspozycji 90 minut. W arkuszu znajdą się zarówno pytania zamknięte, jak i otwarte, wymagające większego wysiłku intelektualnego. Podczas egzaminów ósmoklasiści nie będą mogli korzystać z pomocy naukowych, jak słowniki, czy kalkulator, przedmiotami dopuszczalnymi są wyłącznie długopisy oraz, w przypadku egzaminu z matematyki, linijka.

Arkusze egzaminacyjne – niezbędnik ósmoklasisty

Egzamin nie warunkuje tego, czy uczeń skończy podstawówkę. Mimo że nie ma minimalnego progu punktów, jaki ósmoklasista musi osiągnąć, aby móc zaliczyć test, tego typu weryfikowanie wiedzy jest dość stresujące dla młodzieży. O ile wynik egzaminu nie wpływa na decyzję o pomyślnym zakończeniu nauki podstawowej, o tyle ma wpływ na dalsze losy. Pozytywny, wysoki wynik ułatwi uczniowi dostanie się do wymarzonego liceum lub technikum. Ważne zatem jest odpowiednie przygotowanie, na które powinno składać się odświeżenie zdobytej już wiedzy oraz udoskonalenie umiejętności. W tym celu warto nie tylko zachęcać ucznia do powtarzania materiału z książek, ale również zaopatrzyć go w specjalnie przygotowane arkusze egzaminacyjne, które, poza utrwaleniem i przypomnieniem materiału, pozwolą oswoić się z formą testu, z jaką ósmoklasista zmierzy się w połowie kwietnia.

Dziennik Gazeta Prawna wyszedł naprzeciw potrzebom uczniów, przygotowując dodatki w postaci zbiorów przykładowych zadań.

Arkusz – język polski – zawiera testy i arkusze z punktami i odpowiedziami. Obejmuje wiedzę z zakresu kształcenia literackiego, językowego i wybranych lektur obowiązkowych.

Arkusz – matematyka – obejmuje zadania testowe z zakresu liczb, algebry, geometrii i obliczeń praktycznych. Poza zadaniami i odpowiedziami, arkusz wzbogacony jest o przydatne wskazówki

Arkusz – język angielski – znaleźć można tu nie tylko przykładowe arkusze egzaminacyjne i klucze odpowiedzi, ale również przydatne transkrypcje nagrań.

Dzięki temu, że w każdym wydaniu znajdują się przykładowe arkusze testowe, uczeń może oswoić się z egzaminem, próbując swoich sił przed przystąpieniem do niego.

Egzamin ósmoklasisty to spore wyzwanie dla uczniów, którzy po raz pierwszy będą musieli zmierzyć się z tak poważnym i zobowiązującym testem. Warto zatem odpowiednio zadbać o przygotowanie, by w dzień egzaminu stres był mniejszy a wiedza utrwalona. Przykładowe arkusze egzaminacyjne powinny być zatem niezbędnikiem każdego ósmoklasisty, który w kwietniu chce zdobyć zadowalający wynik.

Arkusze egzaminacyjne

WordPorn