Aktualności Książki

Premiery października: top 5 tytułów

CWR-zapowiedzi

Nadeszła jesień – idealny czas na to, by nadrobić książkowe zaległości. Po jakie tytuły warto sięgnąć, umilając sobie październikowe wieczory? Poznajcie nasz subiektywny ranking premier.

JEDWABNE-SZLAKIPeter Frankopan – Jedwabne szlaki. Nowa historia świata

Książka ta została ogłoszona mianem jednej z najdonioślejszych książek historycznych ostatnich lat. Peter Frankopan przedstawił panoramę dziejów Europy i świata, uwzględniając czasy od starożytności do współczesności. Czym ta książka różni się od innych pozycji historycznych? Frankopan przedstawia dzieje ludzkości z zupełnie innej perspektywy, przedstawiając wydarzenia historyczne w formie wartkiej opowieści.

Dlaczego ta książka? Musimy przyznać się bez bicia, że książki historyczne zwyczajnie nas nudzą. Sięgając po tę pozycję chcemy sprawdzić, czy o wydarzeniach minionych dekad można pisać w sposób interesujący i przystępny dla czytelnika.

Brooke McAlary – Powoli. Jak żyć we własnym rytmieZYJ-POWOLI

Po sukcesie książki “Prostota. Siła codziennych rytuałów”, autorka wraca z nową dawką życiowych inspiracji. Masz wszystko, co niezbędne, by być szczęśliwym –  rodzinę, przyjaciół, zdrowie, piękny dom i pracę, w której się spełniasz, a mimo to nie potrafisz cieszyć się życiem? Poradnik Brooke McAlary pomoże Ci nauczyć się doceniać to, co w życiu naprawdę istotne, oddzielając chwilowe zachcianki od prawdziwych potrzeb, uwalniając się od nadmiaru rozpraszaczy, skupiając na drobnych rzeczach, które, najczęściej pomijane przez nas, mogą przynieść prawdziwe szczęście.  

Dlaczego ta książka? Obecnie półki księgarń uginają się od natłoku poradników i książek o charakterze motywacyjnym. Wybierając tę książkę chcemy się przekonać, czy dzieło Brooke McAlary jest kolejnym stekiem banalnych, moralizatorskich i odrealnionych rad, czy może znajdziemy na kartach książki przydatne wskazówki, które pomogą nam uporządkować pewne sprawy w życiu.

HARLANHarlan Coben – Nie odpuszczaj

Mistrz thrillerów powraca z kolejną porcją mrocznych historii, mrożących krew w żyłach. Fałszywe tożsamości, rodzinne sekrety, spiski – wszystko to Coben zawarł w swej najnowszej książce. Główny bohater, który w czasach licealnych stracił brata, przyjaciółkę i miłość swego życia, po latach wraca do sprawy jako śledczy, chcąc rozwikłać sprawę, która spędzała mu sen z powiek. Wraz z zagłębianiem się w historię zbrodni, na jaw wychodzą nowe, coraz bardziej szokujące fakty, które przyprawiają bohatera o obłęd.

Dlaczego ta książka? Lubimy historie, które trzymają w napięciu. Poza tym chcemy przetestować Cobena, sprawdzając, czy w takim tempie tworzenia nowych powieści, jego zasoby wyobraźni i kreatywności w kreowaniu kryminalnych historii się nie wyczerpują.

wodeckiKamil Bałuk, Wacław Krupiński – Wodecki. Tak mi wyszło

Jeden człowiek, dwa życiorysy – Zbigniew i Zbyszek, poważny skrzypek klasyczny i awangardowy trębacz rozrywkowy, elegancki pan z klasą i showman z popularnych programów telewizyjnych – jaki naprawdę był Zbigniew Wodecki i czym zaskarbił sobie sympatię fanów i innych artystów? “Tak mi wyszło” to reportersko – biograficzna książka pisana na dwa głosy – z jednej strony opowieść Kamila Bałuka o rozrywkowej kreacji Wodeckiego, który po 40 latach od debiutu wrócił na scenę, robiąc furorę i zamieszanie w świecie rozrywki, z drugiej zaś biograficzna rozmowa Wacława Kupińskiego z prawdziwym, codziennym Zbigniewem, który, jak się okazuje, sam nie był do końca pewny, która jego wersja jest bardziej prawdziwa.

Dlaczego ta książka? Zbigniew Wodecki to ikona polskiej muzyki. Jako prawdziwi melomani nie możemy przejść obojętnie obok książki na temat tak charakterystycznego przedstawiciela rozrywki i jazzu, który już na zawsze zostanie w naszej pamięci jako muzyczny pasjonat z charakterystyczną fryzurą – plerezą i twórca “Pszczółki Mai” – melodii przywołującej wspomnienia z dzieciństwa.

80-TEJoanna Solska – 80-te. Jak naprawdę żyliśmy w ostatniej dekadzie PRL

Autorką książki jest Joanna Solska, jedna z najbardziej zasłużonych polskich dziennikarek, od dawna związana z „Polityką“ – w swym dziele postanowiła przedstawić prawdziwe realia panujące w PRLu, opisując życie codzienne tamtejszych czasów. Książka stanowi pewnego rodzaju próbę rozliczenia się z mitami o PRLu, który obecnie wspominany jest przez młode pokolenie z sentymentem i miłymi skojarzeniami, w rzeczywistości będąc czasem walki z komunistyczną władzą i staraniem się o przywrócenie Polsce pełnej wolności.

Dlaczego ta książka? Jesteśmy w grupie osób, dla których PRL to okres mglistych wspomnień z wczesnego dzieciństwa. Jesteśmy ciekawi stanowiska osoby, która w tych czasach żyła, będąc dorosłą, w pełni świadomą osobą, nie opierającą swych poglądów wyłącznie na podstawie opowieści rodziców i dziadków.

Październik obrodził w wiele ciekawych premier, zróżnicowanych pod względem gatunkowym. Warto umilić sobie coraz dłuższe, chłodne wieczory, sięgając po ciekawą lekturę, która nie tylko dostarczy nam rozrywki, ale i sporej dawki wiedzy. Jest książka, której premiery oczekujecie z niecierpliwością?

WordPorn