Aktualności Czytelnictwo Książki Kultura Lifestyle

Premiery sierpnia – top 5 tytułów

Ruch_recenzja01

W życiu każdego książkoholika pojawia się moment, gdy ze zniecierpliwieniem wyczekuje się konkretnej daty – dnia premiery książki, którą koniecznie chcemy przeczytać. Sierpień obrodził w wiele ciekawych tytułów. Jakie pozycje szczególnie nas zainteresowały? Sprawdźcie nasz subiektywny ranking premier.

5Obsesja piękna – Renee Engeln

Stale pogłębiająca się obsesja na punkcie wyglądu i bycia perfekcyjną zaczyna przeradzać się w zaawansowany problem społeczny, który rzutuje na życie dziewczynek i młodych kobiet, krzywdząc je. Autorka, ceniona profesor psychologii, w swej książce unaocznia, przed jakim dylematem stają kobiety, które muszą zdecydować, czy chcą zachować naturalność i autentyczność, czy podążać za panującymi trendami, wpisując się w panującą modę na bycie nieskazitelną i sztuczną. Jeśli lubisz książki psychologiczne, skłaniające do refleksji, ten tytuł powinien znaleźć się na Twojej liście pozycji do przeczytania.

Dlaczego ta książka? Dlatego, że to także nasz problem. Jako kobiety, same codziennie zmagamy się z dylematami, czy jesteśmy wystarczająco ładne, mądre i chude. Fala “idealnych” kobiet, jaka zalewa nas chociażby na Instagramie sprawia, że przestajemy w siebie wierzyć, zatracając się w panującej modzie. Książka Renee być może sprawi, że na chwilę zastanowimy się nad tym, czy warto podążać za trendami, rezygnując z bycia sobą.

Data premiery: 01.08.

Łowca. Sprawa Trynkiewicza – Ewa Żarska4

Tą sprawą żył cały kraj. Ewa Żarska, pochodząca z Piotrkowa – miejscowości, z której wywodził się Trynkiewicz, postanowiła wrócić do historii, która do tej pory wywołuje u ludzi gęsią skórkę, przedstawiając mroczne zakamarki umysłu mordercy. Co roi się w głowie osoby, która sprawia wrażenie nieśmiałej i wycofanej? Dlaczego spokojny mężczyzna nagle staje się zbrodniarzem, okrzykniętym przez społeczeństwo mianem bestii i szatana? Jakie emocje towarzyszą człowiekowi, który z zimną krwią dopuszcza się zbrodni, następnie twierdząc, że nie pamięta swoich czynów? Reportaż Żarskiej jest pozycją, którą powinien przeczytać każdy zwolennik mocnej literatury.

Dlaczego ta książka? Z ciekawości. Postać Trynkiewicza równocześnie przeraża i fascynuje. Nie od dziś wiadomo, że to, co nas oburza lub czego się boimy, równocześnie nas intryguje. Uwielbiamy psychologiczne książki, demaskujące naturę ludzką. Co “siedzi” w głowie tak bezwzględnego mordercy? Mamy nadzieję, że na to pytanie odpowie nam autorka książki.

Data premiery: 01.08.

3Buszujący w barszczu – Konstanty Usenko

Muzyka, kultura i bunt – autor książki “Buszujący w barszczu” przedstawia współczesne zjawiska muzyczne panujące w Rosji, gdzie dominuje kontrkultura. Jakie przesłanie niesie ze sobą osiedlowy rap? Jak dziedzictwo kultury punka ewoluowało, wpływając na młodych artystów? Jeśli interesuje Cię kultura innych krajów i to, jak wygląda rzeczywistość młodych ludzi w rosyjskich realiach, sięgnij po “Buszującego w barszczu”, przenosząc się do rzeczywistości, będącej zlepkiem radzieckiej fantastyki, blokowego hip – hopu, analogowej elektroniki i syberyjskiego szamanizmu, inspirowanego awangardą początku XX wieku.

Dlaczego ta książka? Odpowiedź jest prosta – zaliczamy się do grona osób, dla których muzyka jest całym światem. Lubimy szukać, sprawdzać i poznawać nowe brzmienia. Uwielbiamy wchodzić w historię artystów i przechwycać emocje, jakie towarzyszyły im podczas tworzenia i wykonywania utworów. Rosyjski rynek muzyczny wydaje się być tak specyficzny, że, naszym zdaniem, ta książka nie może nie być interesująca!

Data premiery: 08.08.

Osobowość na talerzu – Barbara J. King2

Los zwierząt nie jest Ci obojętny? Ta pozycja jest książką, która wstrząśnie każdym wrażliwym czytelnikiem. Zastanawialiście się nad tym, co czują zwierzęta skazane na rzeź? Czy krowy lub świnie, będące dla większości ludzi wyłącznie produktem spożywczym, mają osobowość? Barbara J. King skłania do przemyśleń, prezentując zwierzęta nie jako danie na talerzu, a jako istoty myślące i czujące. Jeśli lubisz emocjonalne książki, zachęcające do zastanowienia, “Osobowość na talerzu” powinna Cię zainteresować.

Dlaczego ta książka? Los zwierząt nie jest nam obcy, jednak mimo to nie przeszkadza nam jedzenie mięsa. Obecnie panuje trend na bycie eko i życie w zgodzie z naturą. Dla nas to nieco “naciągana” moda, która praktykowana jest przez sporą ilość osób wyłącznie na pokaz. Sięgając po książkę Barbary King chcemy się przekonać, czy bylibyśmy w stanie przełożyć dobro zwierząt nad własną wygodę i przyzwyczajenia związane z jedzeniem mięsa, które po prostu nam smakuje.

Data premiery: 22.08.

1Pocieszki – Katarzyna Grochola

Wolisz spędzić czas w towarzystwie lekkiej i przyjemnej lektury? Sięgnij po najnowsze dzieło kultowej już Katarzyny Grocholi. 52 tygodnie – dokładnie tyle trwa rok. Autorka przygotowała historie na każdy tydzień. Opowiadając o codziennym życiu, pełnym radości, niespodzianek, nadziei i tęsknot, dodaje czytelnikowi otuchy, podkreślając, że każdy dzień może przynieść nam coś dobrego. Książka napisana trochę na poważnie, a trochę z przymrużeniem oka, będzie świetnym wyborem na wakacyjny relaks z literaturą.

Dlaczego ta książka? Z czystego sentymentu. Grochola to dla nas prawdziwa ikona – wypada być zatem na bieżąco z jej twórczością. O ile powyższe propozycje wydają się wymagającą lekturą, skłaniającą do przemyśleń, o tyle “Pocieszki” wydają się być odskocznią i alternatywą dla ciężkiej literatury. Opis zawartości książki sugeruje, że jest mocno motywacyjna – nieco sceptycznie podchodzimy do tego typu pozycji, co było widać chociażby w recenzji książki S.Knight “Magia olewania”. W związku z czym, umieszczamy Grocholę na swej liście “must read” nieco z przekąsem. Kto wie, być może najnowsze dzieło polskiej mistrzyni powieści przekona nas do literatury poradnikowo – motywacyjnej?

Data premiery: 22.08.

Chcesz powiększyć swoją biblioteczkę? Powyższe pozycje powinny przypaść Ci do gustu. A może chcesz sprawdzić, jaki gust literacki mamy? Przeczytaj proponowane przez nas książki! Na jakie premiery czekacie z niecierpliwością? Książkę jakiego autora chcielibyście przeczytać tego lata?

600x100-blog-CTA-premiery

WordPorn