Aktualności Kultura Lifestyle Media

Ruszamy z czytaniem – Czytam w ruchu!

w-tle

Ruch, pęd, szybkość, bieg. Towarzyszą nam codziennie, od rana do wieczora, od weekendu do weekendu. Czas płynie, ciągle go brak, ten wolny kurczy się nieubłaganie. Jak go spędzamy? Każdy odpowie inaczej. Chcemy zaproponować alternatywę dla biegu, pokazać, że czytanie to przyjemność. W domu, w pracy, w autobusie, wszędzie!

Coraz mniej Polaków czyta cokolwiek. Coraz więcej osób nie rozumie czytanego tekstu. Dla wielu czytanie to czynność męcząca, bezwartościowa, marnowanie czasu. Nie tylko książek, chodzi też o gazety czy teksty w sieci. To często zajęcie wstydliwe, szczególnie dla młodych ludzi w podstawówkach i gimnazjach. Ale i studenci nie czytają, nawet na kierunkach humanistycznych.

Dlaczego? Przypuszczeń i hipotez można znaleźć całe mnóstwo. Czyja to „zasługa”? Winnych można mnożyć. Coraz to niższe nakłady książek, czasopism i gazet, rozwój technologii, dominacja obrazów, lenistwo lub brak czasu na czytanie. Łatwiej jest oglądać telewizję, przewijać newsfeed lub skakać po YouTube czy Instagramie. Ale co z tego wynika? Jaką wartość to ze sobą niesie?

Chcemy pokazać, że czytanie może być fajne! Tak po prostu przyjemne i relaksujące. A przy tym pożyteczne. Chcemy pokazać, że lektura nie musi oznaczać usypiającej „Nad Niemnem”, że może poszerzać horyzonty, uczyć dokonywania wyborów i trzymać w napięciu. Naszym zamiarem jest odczarowanie wizerunku czytania!

Będziemy pisać o czytaniu byście mogli o nim czytać 😉 Znajdziecie u nas wszystko to, co związane z czytelnictwem prasy i literatury. Opisy, recenzje, felietony, relacje, wywiady i zaproszenia. Prasa, książka, film i sztuka. Autorzy i czytelnicy, miejsca i wydarzenia, teraźniejszość i historia. Nie ma na co czekać – ruszamy!

WordPorn