Aktualności Czytelnictwo Kultura Wydarzenia

„RzeczpospoCzyta”, czyli Ogólnopolska Noc Bibliotek

980x513-CWR-blog-grafika-artykul-noc bibliotek

Jesteś miłośnikiem czytania? 9 czerwca odbędzie się kolejna edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. To świetna okazja do odwiedzenia pobliskiej placówki i zaznajomienia się z ciekawymi lekturami.

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno – nocna akcja, mająca na celu promowanie czytelnictwa i zachęcanie do korzystania z publicznych placówek bibliotecznych, które w dobie Internetu, spadają na dalszy plan.

W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości, hasłem tegorocznej Nocy Bibliotek jest “RzeczpospoCzyta”, a myślą przewodnią wydarzenia są polscy twórcy. 9 czerwca będzie można zatem zaznajomić się z twórczością rodzimych autorów i artystów, przypominając sobie także historię Polski. W trakcie wydarzenia będzie można nie tylko wypożyczyć interesujące książki, ale także wziąć udział w wielu atrakcjach, jak chociażby wystawach, prelekcjach, quizach, czy zabawach dla najmłodszych. Masz w domu stos niepotrzebnych książek w dobrym stanie? Świetnie! Noc Bibliotek to także idealna okazja do szerzenia idei crossbookingu, czyli pozostawiania książek w miejscach publicznych, w celu podzielenia się ciekawymi tytułami z innymi.  

Noc Bibliotek to inicjatywa, która nie tylko ma na celu zachęcić społeczeństwo do regularnego sięgania po książki, ale także sprawić, by czytelnicy nie zapominali o istnieniu instytucji bibliotek. Istnieje mylne przekonanie, że biblioteki to miejsca, które nie są warte odwiedzenia, ze względu na ich przestarzały charakter i…asortyment. Nic bardziej mylnego! Obecnie biblioteki stale się rozwijają, dopasowując ofertę do potrzeb czytelników. Czerwcowa akcja będzie zatem idealną okazją do tego, by przekonać się, co pobliskie biblioteki mają do zaoferowania swoim czytelnikom. W tym roku do akcji dołączyło aż 1773 placówek – są to zarówno biblioteki publiczne, akademickie, jak i szkolne.

Tegoroczny spis placówek, które zaangażowały się w akcję oraz szczegółowy plan przewidzianych atrakcji, dostępny jest na oficjalnej stronie organizatora.

Jeśli zatem jesteś miłośnikiem czytania, lubisz zaznajamiać się z kulturą i szukasz ciekawej formy rozrywki, 9 czerwca wybierz się na Noc Bibliotek, tym samym propagując ideę spędzania czasu wolnego na czytaniu, zastępując telewizję i Internet klasyczną, wartościową książką.

 

WordPorn