Aktualności Książki Lifestyle

Teraz maj i maj i maj

CWR-blog(17.04.18)

„Teraz maj i maj i maj 
dokoła się święci 
od wonnych bzów szalonych bzów 
wprost w głowie się kręci”

Krzysztof Myszkowski

Czy zauważyliście, że już prawie maj? A jeśli maj, to i majówka, a jeśli majówka to i, w tym roku wyjątkowo długi, weekend! Czujemy, że w te wolne dni Słońce będzie świeciło nieustannie (oby synoptycy potwierdzili te przypuszczenia ;)) wprawiając nas w dobry nastrój. A zatem, nasi Drodzy Majówkowicze, czy poczyniliście już plany na majowy czas? My jak zwykle mamy głowę pełną pomysłów! I wiecie co? Podzielimy się nimi z Wami. Może kilka pozycji z naszej majówkowej biblioteczki zachęci Was do spędzenia czasu w sposób inny niż zazwyczaj i nada wiosennej zabawie trochę smaczku.

Podróże, podróże i te małe i te duże. Czy istnieje coś lepszego niż choćby krótka podróż, szybka zmiana miejsca, żeby odzyskać oddech w świecie, w którym wciąż za czymś gonimy? A przecież każdy z nas podróżuje, by odkryć coś nowego. Niektórzy zdobywają górskie szczyty nawet na rowerach, inni poszukują nowych smaków, są także ci, którzy uwielbiają penetrować zakamarki miast czy odetchnąć sielską wiejską atmosferą.

Piękna nasza Polska cała
Tym, którzy lubią podróżować lokalnie lub uwielbiają nasz polskie krajobrazy i swojskie klimaty polecamy kilka publikacji. Pierwsza, to coś dla miłośników miast i miasteczek. „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”– niezwykły przewodnik w formie powieści, pióra Filipa Springer. Autor przejechał całą Polskę, od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Wprowadza nas w historię tych miejscowości poprzez relacje ich mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców, artystów, aktywistów i bezrobotnych. Zajrzał dosłownie wszędzie. Do warsztatów i kafejek, odwiedził upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonald’sy. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić. Z książki wyłania się niejednoznaczny obraz Polski – gdzie wszystko może się zdarzyć i nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. A najlepiej sprawdzić to na własnej skórze wybierając się na wycieczkę śladami autora.
A może w podróżach najbardziej pociągają Was znane i nieznane smaki? Jeśli tak, to musicie wyruszyć w kulinarną podróż z Magdą Gessler, która po raz kolejny oddaje w Wasze ręce „Przewodnik Poziomki”. Będzie on niesamowitym drogowskazem po najsmaczniejszych restauracjach i najmilszych hotelach w Polsce. Pani Gessler na pewno można zaufać w tej kwestii, a w swoim przewodniku opisała wszystkie miejsca, które skradły jej serce- tak, że natychmiast chce się tam jechać i połechtać podniebienie. Restauratorka podkreśla też, że w jej kulinarnych podróżach najważniejsi są ludzie- uśmiechnięci i życzliwi, dla których prowadzony przez nich hotel, pensjonat czy restauracja jest jak drugi dom. I takie miejsca nam poleca.

A jeśli jesteście fanami rowerów, to może na majówkę warto wybrać się do Stolicy i poznać jej okolice kręcąc kilometry na bajku? Pomoże w tym „Warszawa i okolice na rowerze”. Bo jazda na rowerze naprawdę sprawia przyjemność! Obojętnie czy to rower szosowy, czy crossowy. Z tym przewodnikiem koła poniosą Was same! Centrum- tu wciąż coś się dzieje i zmienia, a życie gna w zawrotnym tempie. Na rowerze można spojrzeć na świat w zwolnionym tempie. Na północy- Kampinoski Park Narodowy, Lasek Bielański, Jezioro Zegrzyńskie. Na południu- Las Kabacki, Wilanów… Już szykujcie Wasze dwa kółka, bo to będzie niezła jazda!

Europa da się lubić

Pragniecie poznać obce kraje? Czas majówki jest do tego wspaniałą okazją. Jeśli jeszcze nie wiecie dokąd się wybrać, warto przeczytać i nacieszyć oko pięknym albumem „Podróże marzeń”. Książka prezentuje najpiękniejsze miejsca naszego kontynentu. Od ukraińskich stepów przez północnoeuropejskie tundry i śródziemnomorskie lasy aż po najwyższe szczyty Alp i Karpat. Ale jeśli przyroda nie interesuje Was bardziej niż architektura, to z przewodnikiem udacie się szlakiem najpiękniejszych budynków i budowli, zarówno tych zabytkowych, jak i nowoczesnych, które zadziwiają rozwiązaniami technicznymi i artyzmem wykonania. Przepiękne fotografie i arcyciekawe opisy znajdziecie właśnie w tym albumie, a przeglądając jego stronice wyruszycie w niezwykłą podróż, w czasie i przestrzeni, która pozwoli poznać i zrozumieć różnorodność i piękno Europy.
A co powiecie na Londyn? Tam podobno można bardzo łatwo się zgubić, a przyjechać warto. Zatem, aby sprawnie zwiedzić jedno z najwspanialszych miast świata i czerpać z jego nieprzebranego bogactwa wrażeń proponujemy Wam lekturę jedynego w swoim rodzaju przewodnika „Londyn. Trasy spacerowe”. To miasto najlepiej jest zwiedzać, spacerując – w ten sposób odkryć można wszystkie najciekawsze miejsca: rzymskie ruiny i pałace angielskich władców, kościoły i klasztory, a także świątynie handlu, ulice, targi, parki oraz ogrody. Gregory Byrne Bracken zaprasza na wspaniałe piesze wycieczki podzielone już na kilkugodzinne trasy, które z łatwością można połączyć w dłuższe spacery. Dodatkowe atuty to ciekawe informacje i artystyczne szkice, które sprawią, że sławne zabytki ukażą się w zupełnie nowym świetle. Książka będzie doskonałym towarzyszem podróży niezależnie od tego, czy z Londynem spotkacie się po raz pierwszy, czy też zamierzacie odświeżyć znajomość z tym niezwykłym miastem.

Majówka w domu

Majówka w domu też może być niezłą zabawą! Szczególnie, jeśli spędza się ją z całą rodziną, a do tego na świeżym powietrzu. Jeśli chcecie wyciągnąć dzieciaki na dwór to „Leśna szkoła dla każdego” jest skarbnicą pomysłów na wspólne spożytkowanie czasu. Korzyści z takiej rekreacji jest wiele, a przy okazji dzieci uczą się kreatywności tak, by coś stworzyć i budować w prawdziwym świecie, zamiast na ekranach komputerów. To będzie dobra zabawa, niezależnie od tego, czy macie w pobliżu las, czy tylko kilka drzew na skraju miejskiego parku. Magiczna w swej prostocie ilustracji i wskazówek książka, może przenieść dzieci w świat istnych cudów: stać się lisem tropiącym ofiarę, ćmą unikającą złapania przez nietoperza, królikiem uciekającym przed pożarem w lesie, a nawet nauczyć sztuki przetrwania w dzikim środowisku, samodzielnie wykonać łuk i strzały, ozdobne nakrycia głowy, piękną leśną biżuterię, czarodziejskie różdżki. To jak? Dzielicie się już na drużyny?
Ale zaraz, zaraz. Przecież nie ma majówki bez grilla! Zdecydowanie najważniejszy jest ten pierwszy, otwierający sezon! Te kiełbaski i karkówki… A Może by tak spróbować czegoś zupełnie szalonego? Pomoże Wam w tym „Food Tube” Jamiego Olivera i jego „Szalony grill”. Znajdziecie w nim 50 niesamowitych przepisów, które sprawią, że grillowanie już nigdy nie będzie takie samo. Jamie Olivier uwielbia gotować na prawdziwym ogniu – kocha pieczone powoli i łagodnie wielkie kawały mięsa. Wszystkie przepisy z tej książki są perfekcyjnie dopracowane, bo przecież Jamie to gwarancja smaku! Znajdziecie tu także pomysły na przepisy i marynaty, które zamienią grill w prawdziwą ucztę, a Was w prawdziwego Grill Mastera. Macie ochotę na kurczaka wędzonego w dymie wiśniowym, bombowe burgery, klasyczny teksański mostek, kandyzowany filet wieprzowy, zabójcze rybne tacos czy grillowane plastry pomidorów? W „Szalonym grillu” znajdziecie to i jeszcze więcej, więc lepiej już teraz zacznijcie czytać i przygotujcie się na majówkowe niebo w gębie.

Te i jeszcze więcej podróżniczych inspiracji znajdziesz w Kiosku Online!

WordPorn