Aktualności Czytelnictwo Dzieci Lifestyle Wydarzenia

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

980x513-CWR-blog-grafika-artykul-2 (1)

Badania naukowe potwierdzają, że regularne czytanie dzieciom ma na nie zbawienny wpływ – poszerza wiedzę i słownictwo, a także stymuluje rozwój poznawczy, działając pozytywnie na psychikę. Pierwszy tydzień czerwca poświęcony jest w pełni inicjatywie propagowania czytania maluchom.

1 czerwca rusza XVII Ogólnopolski Tydzień

Czytania Dzieciom.

“Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – słowa Wisławy Szymborskiej w pełni oddają zalety regularnego obcowania z książkami. Czytanie poszerza wiedzę, zasób słownictwa i wyobraźnię, dlatego tak ważne jest, by zaznajamiać się z książkami już od małego. Niezmiernie istotne jest zatem to, by rodzice czytali dzieciom. Dlaczego? To prawda, że czytanie wpływa korzystnie na rozwój malucha, ale warto pamiętać także o innych zaletach. Wspólne spędzanie czasu przy lekturze nie tylko edukuje i działa korzystnie na wyobraźnię malucha, ale przede wszystkim polepsza relacje rodzica z dzieckiem.

1 czerwca rozpoczyna się XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Jest to akcja zainicjowana przez fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, której nadrzędną misją jest wspieranie zdrowia emocjonalno – psychicznego i umysłowego maluchów. Głównym zamysłem organizatorów jest propagowanie wspólnego czytania, dzięki czemu dziecko rozwija się, a przede wszystkim zbliża do rodzica, otrzymując, poza ciekawymi historiami z czytanych książek, bliskość i emocje mamy lub taty.

Badania potwierdzają, że regularne czytanie dzieciom pogłębia relacje rodziców z dzieckiem, zaspokajając tym samym emocjonalne potrzeby malucha. Dzięki zapraszaniu najmłodszych do świata książek, poszerzamy nie tylko ich słownictwo, ale także działamy korzystnie na rozwój emocjonalny – nic tak nie uczy wrażliwości i odróżniania dobra od zła, jak mądra historia, przedstawiona w przyjemnej i ciekawej dla dziecka formie bajki. To także świetny trening dla umysłu – dzieci, które od małego obcują z książkami, mają lekkość zapamiętywania oraz przyswajania nowej wiedzy. Zapoczątkowanie czytania w dzieciństwie może przełożyć się także na zamiłowanie do książek w przyszłości – dziecko uczy się od małego, w związku z czym dobrze przedstawić mu czytanie jako idealną formę spędzania wolnego czasu. Jak widać zalet czytania jest sporo. Warto zatem wziąć udział w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom, rozpoczynając tym samym codzienny zwyczaj spędzania czasu z dzieckiem, przy wspólnej lekturze.

Jakie książki będą najlepsze dla Twojej pociechy? Wybierając lekturę do wspólnego czytania, przede wszystkim należy dopasować jej rodzaj do wieku dziecka. Na rynku dostępny jest szereg książek, które zostały stworzone z myślą o najmłodszych. Tego typu książki nie tylko dostarczają dziecku rozrywki, ale przede wszystkim edukują, poszerzając umiejętności malucha. Jeśli zatem chcesz wspomóc rozwój swojego dziecka, sięgnij po książkę i zainicjuj codzienny rytuał wspólnego czytania – Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to idealna okazja do tego, by zaprosić dziecko do świata wyobraźni i rozpocząć przygodę malucha z książką.

Nie tak dawno temu pisaliśmy o książkach dla dzieci w różnym wieku. Sprawdź nasze propozycje na Blogu lub od razu odwiedź Kiosk Online i znajdź…

600x100-blog-ksiazki-dla-dzieci-cta-v1

WordPorn