Czytelnictwo

Chandra czy depresja? Magazyny, które pomogą Ci zrozumieć ludzką psychikę

Magazyny psychologiczne

21 stycznia przypada blue monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Na jakiej podstawie można określić, który dzień będzie najgorszy dla naszego samopoczucia? Skąd bierze się obniżony nastrój i jak rozpoznać, czy doskwiera nam chwilowa chandra czy groźna depresja? Przedstawiamy czasopisma, dzięki którym zagłębisz się w ludzką psychikę!

Inicjatorem określenia blue monday jest brytyjski psycholog Cliff Arnall, pracownik Cardiff University, który na podstawie kilku czynników określił daty, w których nasze samopoczucie radykalnie się obniża. Składowymi tego stanu są czynniki pogodowe (np.: krótkie dni, niewystarczająca ilość światła słonecznego, niekorzystne ciśnienie, zmęczenie zimą), finansowe (związane z wzmożonymi wydatkami w okresie świątecznym i powstałymi w związku z tym długami) oraz psychologiczne (np. świadomość niewywiązania się z postanowień noworocznych).

Chandra czy depresja – chwilowy smutek czy powód do obaw?

Blue monday, mimo, iż jest pseudonaukowym określeniem, stanowi dobrą okazję do tego, by przyjrzeć się zarówno własnemu samopoczuciu, jak i zdrowiu psychicznemu osób w naszym towarzystwie. Obniżony nastrój może być wyłącznie chwilową chandrą, która jest wynikiem zmęczenia, przejściowych problemów lub złych warunków atmosferycznych – jesienią i zimą, gdy brakuje nam naturalnego światła słonecznego, nie trudno o przysłowiowego doła. Niestety zły nastrój nadal często jest bagatelizowany i postrzegany jako nieszkodliwa fanaberia. Jeśli jednak złe samopoczucie utrzymuje się przez dłuższy czas, a ochota na wstanie z łóżka i wyjście do ludzi niknie, warto zastanowić się nad konsultacją z psychologiem. Aby poprawnie rozpoznawać nasze zachowania i samopoczucie, warto zagłębić się w tematykę ludzkiej psychiki oraz poznać mechanizmy naszego działania. Jak to zrobić? Na Charakterypoczątek warto sięgnąć po tematyczną lekturę, w której znaleźć można sprawdzone i przydatne informacje.

Charaktery to jeden z najbardziej popularnych i cenionych miesięczników popularnonaukowych dotyczących psychologii. Na łamach czasopisma znaleźć można artykuły dotyczące zasad funkcjonowania ludzkiego umysłu,relacji międzyludzkich, mechanizmów powstawania kryzysów, uzależnień oraz emocji, które warunkują nasze zachowania.  W magazynie znaleźć można także stałe rubryki – porady psychologów oraz cykl przeznaczony dla dorosłych dzieci alkoholików. Jeśli chcesz zdobyć wiedzę z zakresu psychologii oraz szukasz źródła, gdzie znaleźć można naukowe Coachinginformacje w prostej do przyswojenia formie, Charaktery będą strzałem w dziesiątkę!

Coaching extra psychologia zajmuje się nie tylko pomocą w rozwiązywaniu problemów natury psychicznej, ale także samorozwojem jednostek. Coaching extra to źródło wielu ciekawych informacji na temat emocji, radzenia sobie w sytuacjach stresowych oraz wskazówek, jak skutecznie wprowadzać zmiany w swym życiu i stale się rozwijać. Chcesz zajrzeć w głąb siebie? Ten magazyn Ci w tym Ja, my, onipomoże!

Ja, my, oni – kwartalnik wydawany pod skrzydłami Polityki. Każdy numer poświęcony jest aktualnym kwestiom, które są tematem do dyskusji, jak np.: wpływ Internetu na nasze życie i stosunki międzyludzkie, czy dziedziczenie pewnych cech charakteru. Ja, my, oni to czasopismo, w którym znaleźć można rzetelne informacje przygotowywane przez praktykujących psychologów i psychoterapeutów oraz nauczycieli akademickich. Jeśli zatem poszukujesz odpowiedzi na pytania odnoszące się do tego, w jaki sposób działa mózg i jak emocje przyczyniają się do przyjmowania postaw i zachowań oraz chcesz sięNewsweek Psychologia dowiedzieć, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, sięgnij po ten tytuł.

Newsweek – psychologia – kwartalnik przygotowywany w oparciu o działania Newsweeka. W magazynie znaleźć można cztery stałe działy: dotyczący stref życia codziennego (poruszane są tutaj kwestie związków, rodzicielstwa, seksualności i samorozwoju), rozwoju społecznego (znaleźć można informacje dotyczące wspierania i budowania relacji międzyludzkich),  pracy oraz zdrowia, a dokładniej wpływu kondycji psychicznej na ogólny stan naszego organizmu. Newsweek – psychologia powstał w związku z rosnącym zainteresowaniem kwestią ludzkiej psychiki – jeśli należysz do grupy osób chcących poszerzać wiedzę na temat Sensmechanizmów ludzkiego działania oraz wszechobecnych emocji, ten magazyn spełni Twoje oczekiwania.

Sens – jedyny miesięcznik psychologiczny skierowany do kobiet. Na jego łamach można znaleźć zagadnienia odwołujące się do rozwoju osobistego, zdrowego życia i dbania o jakość relacji z otoczeniem. To także jedyne czasopismo, w którym można znaleźć “Informator o warsztatach rozwoju”. Szukasz lekkiej, jednak poszerzającej horyzonty lektury? Sięgnij po Sens i pogłęb wiedzę na temat psychologii.

Jeśli stawiasz na samorozwój a ludzka psychika Cię fascynuje, zaprenumeruj czasopisma, które w ciekawy i jasny sposób przybliżą Ci zagadnienia z zakresu psychologii oraz wyjaśnią kwestie, które nurtują każdego z nas. Jeśli szukasz pomysłu na przetrwanie blue monday, sięgnij po jeden z tytułów i postaraj się zrozumieć mechanizmy występowania nastrojów i emocji oraz pamiętaj o pozytywnym nastawieniu – miej na uwadzę to, że sposób w jaki nastrajamy się na myśl o konkretnej sytuacji stanowi połowę sukcesu!

Magazyny psychologiczne

WordPorn