Fotografia prasowa Książki Kultura Recenzje

„Tu byłem. Tony Halik” Mirosław Wlekły

CWR-blog(11.08)

Mirosław Wlekły zabiera nas w podróż śladami słynnego polskiego podróżnika i operatora filmowego Tony`ego Halika. To książka biograficzna. Tyle tylko, że, gdy zaczynamy tę książkę czytać, możemy mieć poczucie pewnego zagubienia i w czasie i przestrzeni. Ale tylko pozornie. Nie jest to typowa biografia, nie jest to życie opisane od narodzin po śmierć. Zresztą, tak barwnej postaci która swoim życiorysem mogłaby obdarować co najmniej 5 osób, nie przystoi, by opisana została w sposób banalny.

Mirosław Wlekły bardzo dobrze skonstruował biografię. I wykonał naprawdę ogrom genialnej, skrupulatnej reporterskiej pracy. Na początku poznajemy Halika tego nam najbardziej współczesnego. Pierwsze spotkania z Dzikowską- jego drugą żoną, ich wspólne życie, reporterskie wyjazdy, praca w NBC, w międzyczasie kilka, dosłownie, słów o pierwszej żonie- Pierrete Andrée Coutrin. Jest też dysonans między PRL-em, a po brzegi przepełnionym Coca-Colą, światem za Oceanem. Są opinie i wypowiedzi ludzi, którzy znali Halika, anegdoty, zdjęcia, listy, informacje, daty.
Choć brakuje pierwszych 50 lat życia Halika, co jest wręcz denerwujące, i ma się wrażenie, że obcięło nam pół książki, to do tego momentu biografia jest pisana w sposób zupełnie tradycyjny. I tradycyjnie- kończy się śmiercią bohatera.
Zaczyna się natomiast nasza reporterska przygoda. Dopiero tutaj Wlekły chwyta nas za rękę i krętymi ścieżkami czasu i przestrzeni pokazuje nam drogę do odkrycia tajemnicy skąd wzięły się niepowtarzalność, charyzma i szaleństwo Halika.
Wlekły nie ocenia, nie demitologizuje. Choć nie zadaje pytań, to odpowiedzi pojawiają się same, gdy docieramy do końca książki. Czyli do początku historii. I nagle wszystko staje się jasne.
Wlekły doskonale wie jak budować napięcie. Wie też, że przedstawienie historii życia Halika chronologicznie, mogłoby tylko zepsuć całą zabawę w ustaleniu, o których miejscach, które tak barwnie opisywał, Tony Halik faktycznie mógłby powiedzieć „Tu byłem”.

WordPorn