Fotografia prasowa Historia Kultura

Zdjęcie, które przeszło do historii

CWR-blog(26.01)

   26 stycznia obchodzimy ogólnopolski Dzień Transplantacji. To doskonała okazja, by przypomnieć sobie historię pewnego zdjęcia. Wykonane przez dziennikarza National Geographic prawie dwadzieścia lat temu, stało się symbolem walki chirurga o życie pacjenta.

   Zbigniewa Religę chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten światowej sławy kardiochirurg jest autorem pierwszego przeszczepu serca w Polsce. Dzięki swojej determinacji i samozaparciu pchnął do przodu całą sztukę transplantologii nad Wisłą. Gdy jego kariera medyczna skończyła się, zajął się polityką – przez wiele lat zasiadał w senacie RP, by w końcu zostać ministrem zdrowia.

   Nim jednak Zbigniew Religa przeszedł na emeryturę, jedno jego zdjęcie obiegło cały świat. Wykonał je dziennikarz magazynu National Geographic, James L. Stanfield. Miało to miejsce w nocy z 4 na 5 sierpnia 1987 roku w klinice Zbigniewa Religi w Zabrzu. Fotografowi udało się uchwycić moment zaraz po zakończeniu kilkunastogodzinnej operacji przeszczepu serca.

Religa-i-Cichon_nasze_zdrowie
Zdj. James L. Stanfield, National Geographic

   Widoczny na pierwszym planie Religa, skrajnie zmęczony, wciąż czuwa nad pacjentem podłączonym do aparatury. Niczym niestrudzony stróż, monitoruje pracę serca, które właśnie przeszczepił. Widoczny w tle asystent chirurga, dla którego była to już druga operacja z rządu, ze zmęczenia zasnął w kącie pomieszczenia.

   Zdjęcie Stanfielda do dzisiaj budzi zainteresowanie, ponieważ opowiada ponadczasową historię. To opowieść o walce człowieka ze śmiercią. Zainteresowała ona reżysera filmu „Bogowie”, Łukasza Palkowskiego, na tyle, że właśnie owym zdjęciem postanowił spuentować swój obraz. Wreszcie warto wspomnieć, iż tę rundę walki z nieuniknionym Zbigniew Religa bezsprzecznie wygrał. Leżący bowiem na stole operacyjnym Tadeusz Żytkiewicz żyje do dzisiaj, podczas gdy jego operujący go kardiochirurg odszedł od nas 8 marca 2009 roku.

   Magazyn National Geographic uznał fotografię Jamesa L. Stanfielda za najlepsze zdjęcie 1987. Znalazła się również na liście stu najważniejszych zdjęć w historii czasopisma.

WordPorn