Historia Kultura Media

Droga bohatera

CWR-blog-18.03b

   Joseph Campbell, amerykański religioznawca, życie poświęcił zbieraniu mitów i baśni z całego świata. Przy ich pomocy stworzył schemat podróży, według którego miały się toczyć wszystkie historie o bohaterach. Nie wierzysz? Sprawdź czy brzmią znajomo. 😉

 1. Zwyczajny świat. Nasz bohater prowadzi zwykłe, jednostajne życie.

Beauty1

 1. Zew przygody. Spokojny świat bohatera nagle zostaje nawiedzony przez jakiś problem. Przed bohaterem zostaje postawione wyzwanie.

Harry1

 1. Opór bohatera. Wyzwanie wydaje się bardzo trudne. Dlatego bohater wcale nie chce wyruszyć w podróż. Zostaje wręcz zmuszony, by to zrobić.

Hobbit1

 1. Mądry starzec. Na drodze bohatera pojawia się doświadczony mędrzec (bądź mądra kobieta). Być może sam był on kiedyś bohaterem? W każdym bądź razie pomaga on skierować wysiłki naszego śmiałka na właściwe tory.

star1

 1. Nowy świat. Bohater opuszcza dotychczasowe miejsce zamieszkania i rzuca się w wir przygody. Szybko okazuje się, że nowe miejsca rządzą się zupełnie innymi zasadami niż jego dom.

hobbit2

 1. Próba, sprzymierzeńcy i wrogowie. Na drodze bohatera pojawiają się pierwsze problemy. Musi dokonać trudnych wyborów, nie każdy zaś sojusznik pozostaje nim do końca.

Harry2

 1. Jaskinia mroku. Po wypełnieniu pierwszych zadań, bohater staje do walki z antagonistą.

Bat1

 1. Cierpienie. Walka nie powiodła się. Bohater włożył w nią wiele trudu, lecz czegoś mu zabrakło. Może ruszył do walki zbyt lekkomyślnie, nie docenił przeciwnika?

star-wars-luke-i-am-your-father-o

 1. Poszukiwanie siły. Aby nie powtórzyć drugi raz tego samego błędu, bohater musi wrócić do podstaw. Podejmuje pracę nad sobą. Jest już mądrzejszy o doświadczenie.

bat2

 1. Droga z powrotem. Silniejszy bohater wraca na pole bitwy. Ale antagonista nie zasypiał przez ten czas gruszek w popiele. Jego poplecznicy wciąż mogą zaszkodzić bohaterowi.

super

 1. Odrodzenie. Powoli zmierzamy ku zakończeniu historii. Bohater staje do ostatecznej walki z antagonistą. Obydwaj rzucają wszystko na szalę. Antagonista w końcu przegrywa.

Harry3

 1. Powrót z nagrodą. Bohater wraca do domu, bogatszy o nagrodę, którą zdobył. Po powrocie okazuje się jednak, że nie pasuje już do świata, w którym dorastał. Może to oznacza, że pora na kolejną przygodę?

disney

Oczywiście kolejność etapów podróży bohatera może ulec drobnym zmianom.

Czy schemat Campbella działa? Dość powiedzieć, że jego wielkimi zwolennikami są George Lucas  i Christopher Nolan. Książka zaś „Bohater o tysiącu twarzy” powyższego autora jest obowiązkową lekturą na niejednej szkole filmowej.

WordPorn