Historia Książki Recenzje

Wielki Gatsby

CWR-blog(17.06)

   Wystawne przyjęcia, szampan lejący się strumieniami, muzyka jazzowa w tle. „Wielki Gatsby” Francisa S. Fitzgeralda jest nie tylko zapisem szalonych lat dwudziestych ubiegłego wieku, ale także opowieścią o sile ludzkich marzeń, które stają się czasami przekleństwem.

   Narratorem powieści jest Nick Carraway, absolwent uniwersytetu Yale i zarazem weteran Pierwszej Wojny Światowej, który przybywa na Wschodnie Wybrzeże USA, by robić karierę finansisty. Wynajmując niewielki domek w West Egg, snobistycznej dzielnicy Long Island, staje się świadkiem życia bogatych elit. Jego kuzynka Daisy Buchanan prowadzi tu życie pełne przepychu, wraz ze swoim mężem, zapatrzonym w siebie graczem polo, Tomem.

    Na jednej z licznych imprez West Egg Nick poznaje Jaya Gatsby’ego, tajemniczego milionera, o którym krążą liczne legendy. Niektórzy twierdzą, że zbił majątek na handlu alkoholem w dobie prohibicji, inni utrzymują, że pieniądze odziedziczył w jakiś pokrętny sposób. Pewne jest jedno, z tajemniczym Gatsbym lepiej nie zadzierać.

   Co ciekawe, Nick i Jay szybko przypadają sobie do gustu. Obydwaj wyróżniają się ponad przeciętny tłum bogatych maklerów giełdowych, zawiedzionych artystów i pochlebców, od których aż roi się pobliski Nowy Jork. To właśnie Nickowi Gatsby zdradza jeden ze swoich największych sekretów. Jest po uszy zakochany w Daisy Buchanan i gotowy zrobić bardzo wiele, by wyrwać ją z objęć gruboskórnego męża. Aby jednak zdobyć serce Daisy nawet Gatsby będzie musiał wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności i wpływów. Czy miłość wygra? A może nieustraszony milioner tym razem mierzy zbyt wysoko?

  Powszechnie uważana za najlepsze dzieło Fitzgeralda, powieść „Wielki Gatsby” wytrzymała próbę czasu, o czym świadczy choćby świetna ekranizacja z Leonardo DiCaprio w roli głównej sprzed kilku lat. Autor, sam będąc niegdyś biednym chłopakiem z wielkimi ambicjami, spisuje na kartach książki własne doświadczenia. Podobnie jak Gatsby, także i Fitzgerald musiał stoczyć walkę o serce kobiety. Choć odniósł w niej zwycięstwo, okazało się ono jakże pyrrusowe, patrząc na późniejszą biografię autora.

   Proza Fitzgeralda w najlepszym okresie jego twórczości jest bardzo czysta i zadbana. Pisarz stronił od gadulstwa, preferując celność nad bogactwo opisu. Pomimo tego wiele fragmentów „Wielkiego Gatsby’ego” do dziś zachwyca swoją wrażliwością, a cytat: „Tak oto nieprzerwanie dążymy naprzód – pod prąd, który nieubłaganie spycha nas z powrotem i każde dryfować w przeszłość” przeszedł na trwałe do historii literatury.

   Jest to lektura obowiązkowa dla każdego mola książkowego, dla przyszłych autorów zaś – bezcenna lekcja warsztatu oraz twórczej dyscypliny.

WordPorn