Czytelnictwo Książki

Biblioteki – przeżytek czy raj dla książkoholików?

Artykul

Kojarzone z czasami szkolnymi, miłymi, starszymi paniami bibliotekarkami i unoszącym się zapachem książek – książkoholicy mają sentyment do bibliotek, jednak czy nadal do nich uczęszczają? A może to zapomniane miejsce, które zostało wyparte przez e-booki i księgarnie internetowe?

“Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki” – słowa Stephena Kinga idealnie odzwierciedlają magię, jaką kryje w sobie biblioteka. To nie tylko miejsce z obszernym zbiorem książek z rozmaitych gatunków, ale przede wszystkim odskocznia od codzienności, gdzie można nie tylko zdobyć ciekawą lekturę, ale poczytać w ciszy i skupieniu, korzystając z porad doświadczonych czytelników w postaci bibliotekarzy.

Biblioteki ewoluują wraz z biegiem lat, jednak my zdecydowanie jesteśmy zwolennikami tych miejsc, które sprawiają wrażenie zatrzymanych w czasie. Nowoczesne biblioteki i obszerne księgozbiory z nieskazitelnymi, nowymi okładkami nie mają w sobie tego uroku, jaki kryją te książki, które są egzemplarzami sprzed kilku, czy kilkunastu lat i przeszły już przez niejedne czytelnicze ręce. Zapach takich książek, a nawet ich usterki w postaci niezgrabnych notatek osób wypożyczających lub zagięte rogi, a nawet naderwane strony, sprawiają, że lektura zyskuje na niesamowitości – poza zaznajomieniem się z samą fabułą książki, ma się wrażenie, że równocześnie poznaje się historię kogoś, kto przed nami czytał tę pozycję.

Biblioteki, poza tym, że wzbudzają w książkoholikach sentyment, pomagają zadbać o domowy budżet. Kupowanie i kompletowanie książek bez wątpienia jest przyjemne, jednak, nie oszukujmy się, wiąże się ze sporymi wydatkami, na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić w takim stopniu, w jakim by tego chcieli. Biblioteki zatem są świetną alternatywą, dzięki której możemy być na czasie z książkami ulubionego autora lub gatunku.

Kiedy ostatni raz odwiedziliście pobliską bibliotekę? Jak często wypożyczacie książki? A może zaliczacie się do grona osób, które preferują wyłącznie odwiedziny w księgarniach i poszerzanie swojej własnej, domowej biblioteczki?

 

WordPorn