Książki

Biografie, które zachwycą melomana

Biografie, które zachwycą melomana

Należysz do grona osób, które wprost uwielbiają muzykę, nie wyobrażając sobie bez niej życia? A może jesteś jednym z tych melomanów, którzy znają każdy, najdrobniejszy szczegół z życia artystycznego ulubionego muzyka? Sprawdź biografie, które powinny zasilić biblioteczkę każdego prawdziwego fana muzyki.

Nic tak nie oddaje emocji, jak muzyka, dlatego to właśnie ten rodzaj sztuki niezmiennie podbija serca ludzi. Kompletujesz płyty ulubionego artysty, chętnie uczestnicząc w koncertach? A może zachwycasz się twórczością artystów sprzed lat? Jeśli chcesz poznać swoich ulubionych muzyków z nieco innej perspektywy niż scena, sięgnij po jedną z propozycji biografii, które zachwycają melomanów.

Miuosh. Wszystkie ulice bogów Miuosh. Wszystkie ulice bogów – Miłosz Borycki

Rodzina, Śląsk i muzyka – to najważniejsze elementy życia Miuosha – Miłosza Boryckiego – rapera, męża, ojca, 33-latka, którego twórczość porywa tłumy. Artysta zarówno w tekstach, jak i na scenie jest szczery i prawdziwy, dzięki czemu trafia zarówno w gusta młodszych zwolenników rapu, jak i starszych koneserów tego gatunku muzyki. Na łamach książki “Wszystkie ulice bogów”, Miuosh w rozmowie z Arkadiuszem Gruszczyńskim bez zbędnego lukrowania i przesady opowiada o swoim życiu, poruszając zarówno kwestie przywiązania do rodzinnego Śląska, jak i opowiadając o burzliwej młodości, w której dominowały używki i brak odpowiedzialności. Raper zaprasza czytelników i swoich słuchaczy do prywatnego świata, w którym dominuje, poza muzyką, żona i córeczka. Jeśli chętnie sięgasz po muzyczną twórczość Miuosha, zdecyduj się na tę książkę. Czytając ją odniesiesz wrażenie, jakbyś sam rozmawiał szczerze z artystą.  Brzydki, zły i szczery

Brzydki, zły i szczery – Adam Ostrowski

O.S.T.R. to jedna z kluczowych postaci polskiego rapu. Zdystansowany do siebie, z wielkim poczuciem humoru i swobodą w tworzeniu tekstów, które zawsze trafiają w sedno. Książka “Brzydki, zły i szczery” to pozycja obowiązkowa dla fana rapu, który chce od podszewki poznać świat ikony polskiej sceny muzycznej. Na łamach książki można przeczytać zarówno o wspomnieniach z dzieciństwa, pierwszych kłopotach szkolnych, przyjaźniach, rodzinie, jak i karierze i kryzysie, który dopadł muzyka po jednym z koncertów w Bielsku – Białej, podczas którego pękło mu płuco. Jeśli jesteś zwolennikiem charakterystycznego stylu bycia rapera, ta książka, dostępna również w formie audiobooka, z pewnością Cię zachwyci – poważne przemyślenia przeplatane zabawnymi wtrąceniami i ciekawymi anegdotami, a  wszystko to  Kora Kora. A planety szaleją okraszone typowym dla OSTRego poczuciem humoru.

Kora, Kora. A planety szaleją – Kamil Sipowicz

Kora to niekwestionowana ikona polskiej sceny rockowej i kobiecości. Jej charyzma, indywidualność i oryginalny głos skradły serca osób, które pokochały muzykę Maanamu. “A planety szaleją” to pewnego rodzaju kontynuacja książki „Kora i Maanam – podwójna linia życia” wydanej w 1998 roku. Na jej kartach można przeczytać o wstrząsającym i smutnym dzieciństwie Kory, o burzliwej młodości, poszukiwaniu siebie, odnajdywaniu się w nowych rolach życiowych i zawodowych. Fani Maanamu będą mogli również bliżej poznać historię twórczości Kory i rozwój jej show-biznesowej kariery, wartości, jaką miała dla niej rodzina i życie w ogóle. Wzruszająca, pełna emocji historia artystki, która dla wielu osób stała się symbolem wyjątkowości i wolności. Jeśli twórczość Kory i aura, jaką stwarzała wokół siebie jest Ci bliska, ta książka powinna być pozycją obowiązkową do przeczytania. Lżejszy od fotografii

Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim – Piotr Stelmach

Grzegorz Ciechowski to legenda polskiej muzyki. Lider Republiki, twórca tekstów, poeta, producent muzyczny. Postać, która wykreowała gusta muzyczne wielu osób oczekujących od muzyki uniesień i mocnych przeżyć. “Lżejszy od fotografii” to dzieło Piotra Stelmacha – jednego z najbardziej cenionych dziennikarzy muzycznych. Opowieść rozpoczyna się w 2001 roku – od wstrząsającej wiadomości o nagłej śmierci Ciechowskiego. Autor książki prowadzi czytelnika przez wszystkie etapy życia ikony, rozmawiając z najbliższymi i najważniejszymi osobami w życiu Ciechowskiego. Biografia lidera Republiki to pełny obraz artysty przedstawiony z perspektywy rodziny, współpracowników i innych artystów, z którymi Ciechowski miał okazję spotkać się na deskach sceny. Wszystko to wzbogacone zostało niepublikowanymi dotąd zdjęciami i dokumentami. Masz sentyment do twórczości  Republiki? “Lżejszy od fotografii” to lektura, która pochłonie Cię bez reszty.

Freddie Mercury biografiaFreddie Mercury. Biografia – Laura Jackson

Nietypowy wizerunek sceniczny, charyzma i oszałamiający głos – tak określić można Freddiego Mercurego, który stał się ikoną muzyki na całym świecie. Laura Jackson na łamach książki poświęconej artyście przybliża fakty z życia lidera zespołu Queen, poruszając zarówno kwestie rodzinne, jak i burzliwą młodość, która została zdominowana przez narkotyki i biseksualne kontakty. Na łamach książki znaleźć można nie tylko wspomnienia o artyście, ale i niepublikowane wcześniej wypowiedzi i wspomnienia osób, które były najbliżej Freddiego. Jeśli jesteś fanem twórczości zespołu Queen, a Freddie jest dla Ciebie ikoną muzyki rockowej, biografia artysty z pewnością Cię zainteresuje.

Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez muzyki i marzysz o tym, by bliżej poznać ulubionych artystów, których twórczość Cię zachwyca, powyższe pozycje powinny znaleźć się na Twojej liście “must read”.

WordPorn