Czytelnictwo Dzieci Książki

Książki na Dzień Dziecka – jaki tytuł wybrać?

980x513-CWR-blog-grafika-artykul-dzieci

Warto pomyśleć o nadchodzącym Dniu Dziecka i zastanowić się, co sprezentować maluchowi. Aby sprawić radość najmłodszym, nie musimy obdarowywać ich zabawkami, czy grami, które wyłącznie pochłaniają czas dziecka. Wybierając prezent, zdecydujmy się na podarunek, który nie tylko wywoła uśmiech, ale także będzie miał charakter edukacyjny i pozytywnie wpłynie na rozwój dziecka. Jaki prezent jest zatem najlepszy? Sprawdźcie, dlaczego książka to najtrafniejszy pomysł na upominek dla Twojej Pociechy

Czytanie dziecku od najmłodszych lat jest niezmiernie istotne. Dlaczego? Przede wszystkim buduje więź rodzica z maluchem. Dodatkowo korzystnie wpływa na rozwój wyobraźni i poszerzanie słownictwa. Jakie książki wybrać, by zachęcić dziecko do uważnego słuchania, a w przyszłości także do chętnego sięgania po lekturę? Przede wszystkim należy dostosować rodzaj książki do wieku pociechy.

Obecnie na rynku pojawia się szereg ciekawych tytułów, które nie tylko bawią i interesują malucha, ale przede wszystkim edukują i rozwijają. Jeśli chcemy, by prezent z okazji Dnia Dziecka przyniósł nie tylko radość, ale i korzyści edukacyjne, dobrym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na pozycje z literatury współczesnej.

Książki edukacyjne – najlepsze dla najmłodszych

Wybierając prezent dla maluchów w przedziale wiekowym 3 – 5 lat, zdecydujmy się na książkę interaktywną, która angażuje dziecko nie tylko tekstem, ale także ilustracjami. “Zaśnij ze mną” jest świetnym wyborem dla najmłodszych. Ta kartonikowa książeczka w sposób jasny i przyjemny opisuje proces przygotowania do snu – to dodatkowo zachęci Twoją pociechę do odpoczynku, wyjaśniając, dlaczego sen jest tak ważny – jeśli Twój maluch miewa problemy z zasypianiem, ta książka pomoże mu je zwalczyć. Twoja pociecha uczy się mówić? Sprezentuj jej książkę pt.: “Pucio uczy się mówić” – dzięki temu nauka będzie prostsza i przyjemniejsza. Kolorowe, przyciągające wzrok malucha, obrazki opatrzone tekstem nawiązującym do nazw lub dźwięków, pomogą dziecku doskonalić mowę oraz poznawać nowe określenia, wspierając rozwój. Małe dzieci są ciekawe świata, w związku z czym zadają rodzicom szereg pytań, na które dorośli często nie potrafią udzielić jasnej odpowiedzi. W takich sytuacjach na ratunek “przychodzi” książka “Dlaczego ziewamy”, która w zrozumiały i zabawny sposób tłumaczy podstawowe zagadnienia dotyczące człowieka. Dziecko znajdzie tu odpowiedź na pytania dotyczące spraw biologicznych, jak chociażby, jak rodzą się ludzie, a także poruszające problemy życia codziennego oraz nieco bardziej trudne i skomplikowane tematy, jak np.: “dlaczego ludzie się modlą”

okladki-ksiazki-1okladki-ksiazki-2okladki-ksiazki_3

Książki rozwijające wyobraźnie – idealne dla starszych dzieci

Chcesz obdarować wyjątkowym, książkowym prezentem nieco starsze dziecko? Te tytuły przypadną do gustu dzieciom w wieku od 6 do 9 lat. Dzieci w tym wieku są bardzo kreatywne. Pobudź wyobraźnie malucha i podaruj mu książkę, która pozwoli spojrzeć na proste przedmioty w nieco inny, bardziej twórczy sposób. Idealnym tytułem działającym na wyobraźnię będzie “Sznurkowa historia”, opowiadająca o losach sznurka, który, dzięki pomysłowości różnych osób, doświadczał wielu wyjątkowych przygód. Obdarowując nieco starsze dziecko, postaw na książki, które budują napięcie, tym samym wzniecając ciekawość. Idealną propozycją będzie “Poppintrokowie.Opowiadania z magią i dreszczem” – jak sam tytuł wskazuje, książka opowiada o dziwnych przypadkach, które pociągają za sobą zbiór magicznych zdarzeń. Ta pozycja odpowiednia jest dla dzieci powyżej 9 roku życia. Równie ciekawy dla Twojej pociechy może okazać się jeden z tytułów będących częścią serii “Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Bohaterowie opowieści chodzą razem do klasy, tworząc małe biuro detektywistyczne, gdzie rozwiązują rozmaite zagadki, przeżywając tym samym wyjątkowe przygody. Ta seria książek nie tylko trzyma w napięciu, ale także jest świetnie zilustrowana. Wyraźne, duże litery idealnie dostosowane są do dzieci, które w dalszym ciągu doskonalą umiejętność czytania. Ta pozycja powinna znaleźć się w biblioteczce każdego małego czytelnika, który jest ciekawy świata i przygód.

okladki-ksiazki-5okladki-ksiazki-sznurekokladki-ksiazki-6

Kompletując książkowy prezent na Dzień Dziecka, nie zapominajmy jednak o nieśmiertelnych klasykach, po które sami chętnie sięgaliśmy w dzieciństwie. Istnieją tytuły, które każde dziecko powinno znać.

Klasyka literatury dziecięcej – książki, które zawsze będą na topie

Nic tak nie edukuje, jak ciekawe książki z mądrym przesłaniem. Zaproś malucha do świata książek, obdarowując go zbiorem “Najpiękniejszych baśni polskich”, z których dziecko dowie się ponadczasowych prawd o ludzkiej naturze i funkcjonowaniu świata. Jeśli jesteś zwolennikiem nieco nowocześniejszych pozycji, połącz klasykę z nowościami i sprezentuj dziecku jedną z kultowych historii, opatrzoną innowacyjnymi ilustracjami, stworzonymi przez młodych artystów. “Czerwony kapturek”, “Śpiąca Królewna”, “Kopciuszek”, czy “Królewna Śnieżka u krasnoludków” – przedstaw dziecku klasykę w nowoczesnym wydaniu, przenosząc je do wyjątkowego świata wyobraźni. Twoja pociecha uwielbia bajki Disneya? Seria “Disney złota kolekcja” będzie strzałem w dziesiątkę. Prezent w postaci książki opowiadającej historię ulubionego bohatera z pewnością wywoła u malucha radość.

Co podarować nieco starszym dzieciom? Te kultowe pozycje z pewnością zachwycą każdego młodego czytelnika. Tego misia znają wszyscy – mowa o “Kubusiu Puchatku”. Książka porusza nie tylko historię zabawnych zwierząt, ale przede wszystkim uczy wrażliwości. Do tej lektury chętnie wracają nie tylko najmłodsi, ale także rodzice – książka będzie zatem świetnym wyborem do wspólnego czytania. Twoje dziecko uwielbia przygody? Podaruj mu najsłynniejszą książkę Astrid Lindgren – “Dzieci z Bullerbyn”. Duży format oraz wyjątkowe, kolorowe ilustracje zachęcą pociechę do czytania. Mówiąc o przygodach, nie może zabraknąć także książki przepełnionej magią i fantastycznymi zdarzeniami. “Alicja w krainie czarów” będzie idealnym podarunkiem dla ciekawych świata dzieci, które uwielbiają przenosić się do sfery wyobraźni.

okladki-ksiazki-8okladki-ksiazki_4okladki-ksiazki_9

Dzień Dziecka to wyjątkowa okazja, wymagająca wyjątkowego prezentu. Jeśli szukasz podarunku, który nie tylko ucieszy dziecko, ale także wpłynie na nie rozwijająco i edukacyjnie, książka będzie najlepszym wyborem –  dzięki temu nie tylko pomożesz maluchowi rozwinąć jego wyobraźnię i poszerzyć słownictwo i wiedzę, ale także zapewnisz sobie i jemu wyjątkowy czas, spędzony na wspólnym czytaniu.

 

600x100-blog-dziendziecka-v2

 

WordPorn