Książki Kultura

M jak muzyka – książki dla prawdziwych fanów

980x513-CWR-blog-2

 

Nic tak nie oddaje emocji, jak muzyka. Zaliczasz się do grona melomanów i zwolenników polskiej, dobrej muzyki? Te książki powinny zasilić Twoją biblioteczkę!

Muzyka koi nerwy, przynosi radość, stanowi idealną odskocznię od codzienności, jednak niewątpliwie trzeba mieć nie tylko umiejętności, ale i wyjątkową charyzmę, by stać się Artystą przez duże A. Na kartach historii polskiej muzyki zapisało się kilka osób, które bezsprzecznie zasilają grono muzyków, a ich dorobek artystyczny warto mieć w swojej kolekcji. Chcesz poznać ulubionego artystę polskiej sceny muzycznej z nieco innej perspektywy? Koniecznie sięgnij po poniższe książki!

1“Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim” – Piotr Stelmach

Grzegorz Ciechowski – ikona polskiego rocka, artysta, osobowość, która była muzycznym wzorem dla wielu twórców polskiej muzyków. Lider Republiki był nie tylko wyjątkowym piosenkarzem, ale i pisarzem, potrafiącym w niebywały sposób przelać targające nim emocje na papier. Nagła śmierć była nie tylko szokiem dla fanów, ale również inspiracją dla osób, które doceniały Grzegorza zarówno, jako muzyka, jak i człowieka. Piotr Stelmach, jeden z najbardziej cenionych muzycznych dziennikarzy, stworzył książkę będącą wspomnieniem o liderze Republiki. “Lżejszy od fotografii” to zbiór informacji o Ciechowskim, historia jego muzycznej drogi oraz wspomnienia bliskich, okraszone wyjątkowymi pamiątkami w postaci zdjęć – zarówno tych ogólnodostępnych, jak i zupełnie prywatnych, pochodzących z rodzinnych albumów. Książka Piotra Stelmacha to nie tylko biografia jednego z najbardziej cenionych polskich muzyków, ale przede wszystkim wzruszająca opowieść o życiu człowieka, który dla wielu stał się ikoną.

“Wodecki. Tak mi wyszło” – Kamil Bałuk, Wacław Krupiński3

Zbigniewa Wodeckiego nie trzeba nikomu przedstawiać – wyjątkowy głos, niesamowita muzyka i bujna fryzura, to cechy charakterystyczne artysty, który krył w sobie dwie, zupełnie różne natury. Kamil Bałuk i Wacław Krupiński postanowili stworzyć wspomnienie o Zbigniewie, który równocześnie był poważnym panem z filharmonii i showmanem w programach rozrywkowych. Wirtuoz skrzypiec, czy głodny życia artysta, z dystansem do siebie i świata – jaki faktycznie był Zbigniew Wodecki i którą ze swoich twarzy wolał? Jakie myśli, tęsknoty i plany kłębiły się w głowie zdobionej przez bujną fryzurę – plerezę, która stała się jego znakiem rozpoznawczym? Prawdziwa historia twórcy legendarnej “Pszczółki Mai” została spisana na kartach książki “Wodecki. Tak mi wyszło” – obowiązkowej pozycji dla pasjonatów muzyki klasycznej.

2“Kora, Kora. A planety szaleją” – Kamil Sipowicz

Królowa polskiej sceny rockowej, chodząca charyzma i indywidualność. Kora stała się nie tylko jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek polskich, ale i ikoną kobiecości, otwartości i wolności. Wiele osób uważało, że Kora jest z nieco innego, odrealnionego świata, jaka była naprawdę? Jak ważna była dla niej rodzina i jakie poglądy wyrażała na ważne, sporne tematy, które często stanowiły tabu? Te informacje znaleźć można w książce Kamila Sipowicza, wraz ze wspomnieniami bliskich artystki i anegdotami z życia gwiazdy. “Kora, Kora. A planety szaleją” to świetny i wzruszający, a przede wszystkim prawdziwy obraz artystki, która dla jednych jest ikoną polskiej sceny muzycznej, na zawsze zapisującą się na kartach historii polskiego rocka, dla innych stanowiąca wyłącznie wyrazistą osobistość ze znanego telewizyjnego show.

Muzyka dla wielu jest nie tylko formą rozrywki, ale także pasją, z którą wiążą wiele emocji, wspomnień i wzruszeń. Powyższe książki bez wątpienia pozwolą poznać artystów, znanych wyłącznie z dorobku muzycznego oraz życia wykreowanego przez media, przedstawiając ich nieco bardziej ludzką twarz. Biografię, którego artysty chcielibyście przeczytać?

WordPorn