Książki Recenzje Warsztat literacki

Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania

CWR-blog(04.03)

Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania

   Wielu z nas chciałoby się zajmować pisaniem, ale nie wiemy do końca, od której strony ugryźć temat. Zaczynamy nasze historie z zapałem, szybko jednak opuszcza nas wena, czasami też utykamy w połowie dzieła, nie mogąc ruszyć dalej. Jak wyjść z twórczego impasu?

   Na to pytanie, a także wiele innych, stara się udzielić odpowiedzi Katarzyna Bonda w swojej książce pt. „Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania” (wyd. Muza, 2015). Autorka poczytnych powieści kryminalnych zna temat od podszewki – sama przez lata ciężko pracowała na swoją pozycję na polskim rynku wydawniczym. I choć pisarstwo kosztowało ją wiele wyrzeczeń, z raz obranej drogi nie zawróciła, wydaje się więc, że do napisana podobnego poradnika jest przygotowana jak mało kto.

   Moda na podręczniki „know-how” przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie panuje przekonanie, że przy odpowiedniej dozie pracowitości można się nauczyć czegokolwiek. I choć lubimy się z Amerykanów natrząsać przy różnych okazjach, w tej filozofii jest dużo prawdy. Pisania można się nauczyć. Tymczasem nad Wisłą wciąż pokutuje wizja pisarza jako cierpiącego artysty, ekscentryka, któremu sama sztuka wystarcza do życia. Jest to wielce szkodliwy stereotyp! Zwłaszcza że pisanie książek, zdaniem Bondy, to praca jak każda inna, do tego bardzo ważna, gdyż ludzie potrzebują opowieści tak samo, jak powietrza, czy pożywienia.

   Nim jednak napisane przez nas książki zaczną masowo znikać z półek księgarń, musimy sobie przyswoić podstawy rzemiosła pisania. Zadanie niełatwe i zdecydowana większość początkujących autorów właśnie na tym zakręcie odpada z wyścigu. „Maszyna do pisania…” poświęcona jest właśnie takim adeptom sztuki pisania, którzy chęci mają pod dostatkiem, brakuje im jednak rozeznania w trudnych realiach fachu i każdą przeszkodę gotowi są traktować jako barierę nie do przejścia. Dla nich autorka ma wiele cennych porad, nigdy przy tym nie koloryzuje rzeczywistości, jest szczera i zawsze uderza w samo sedno. Doświadczenia własne autorki stanowią barwne tło podręcznika, wzbogacając go o praktyczne aspekty sztuki pisania, których często brakuje w poradnikach pisanych przez teoretyków.

   Proces tworzenia powieści Katarzyna Bonda porównuje do ciąży i narodzin dziecka. W obydwu wypadkach jest to sprawa bardzo poważna, wymagająca czasu i zaangażowania, końcowy rezultat jednak wynagradza wszelkie poświęcenia. „Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania” stanowi pozycję obowiązkową dla wszystkich adeptów słowa pisanego.

WordPorn