Książki

Naturalnie, że dobre – książki, które zbliżą Cię do natury

980x513-CWR-blog-artykul-3 (1)

Większość z nas na co dzień nie zwraca większej uwagi na otaczającą przyrodę, która, jak się okazuje, skrywa wiele sekretów. Opiekuńcze drzewa, zawstydzone konie, orangutany pochłonięte tworzeniem mebli – chcesz spojrzeć na naturę z zupełnie innej perspektywy? Te książki Ci w tym pomogą!

Nie od dziś wiadomo, że obcowanie z przyrodą działa korzystnie na nasz umysł i ciało. Przebywanie na łonie natury pozwala nie tylko dotlenić organizm, ale także zrelaksować się, pozbywając nadmiaru stresu. Niestety większość z nas nie skupia się na otaczającej rzeczywistości, tym samym nie dostrzegając, jak niesamowita jest przyroda wokół. Jeśli chcesz na nowo poznać zwierzęta i rośliny, o których myślisz, że wiesz wszystko, sięgnij po jeden z poniższych tytułów.

okladki-ksiazki-1Shinrin-yoku Sztuka i teoria kąpieli leśnych. Jak dzięki drzewom stać się szczęśliwszym i zdrowszym – Qing Li

Czy wiesz, że drzewa tworzą własne rodziny, w których dbają o siebie wzajemnie, otaczając opieką młode rośliny i troszczą się o najstarsze, chore osobniki? Drzewa zazwyczaj kojarzone są jako źródło tlenu i cienia w upalny dzień. Jak się okazuje, rośliny te posiadają szereg innych właściwości, które korzystnie mogą wpłynąć na samopoczucie, a nawet zdrowie człowieka. Profesor nadzwyczajny, Quing Li, w swej książce opisuje zbawienny wpływ leśnych kąpieli. Spacery po lesie, chodzenie boso po trawie, przytulanie się do drzew – wszystko to prowadzi między innymi do obniżenia ciśnienia krwi, zwiększenia odporności, czy redukcji stresu. Chcesz poznać tajniki sztuki shinrin-yoku? W książce Quing Li, poza ogólnymi informacjami, znajdziesz także praktyczne ćwiczenia, dzięki którym bliższe obcowanie z naturą będzie dużo prostsze.

okladki-ksiazki-2Czy to pierdzi? Sekretne gazowe życie zwierząt – Nick Caruso, Dani Rabaiotti

Nick Caruso, Dani Rabaiotti poruszyli dość krępujący temat, dotyczący… życia gazowego zwierząt. Dlaczego śledzie puszczają bąki, a małże potrafią jedynie wymiotować? Dlaczego woń gazów hieny bywa nie do zniesienia? Wszystkiego dowiedzieć się można z książki dwóch biologów, którzy w humorystyczny i lekki, jednak równocześnie wnikliwy sposób, opisało życie gazowe aż 80 gatunków zwierząt. Ta książka jest pozycją obowiązkową dla osób, które lubią poszerzać swoją wiedzę, równocześnie świetnie się przy tym bawiąc.

okladki-ksiazki-3Architekci natury czyli genialne budowle w świecie zwierząt – Mario Ludwig

Niepozornie wyglądające mrowisko w rzeczywistości jest dziełem sztuki, pełnym skrupulatnie przygotowanych korytarzy. Wielka Rafa Koralowa, będąca efektem pracy małych koralowców jest, zaraz po Murze Chińskim, drugim obiektem widocznym z kosmosu. Orangutany poświęcają codziennie sporo czasu na to, by własnoręcznie przygotować łóżka, które są w stanie utrzymać ponad 100 kilogramowe zwierzę. Niemiecki przyrodnik, Mario Ludwig, udowadnia w swojej książce, że to ludzie powinni uczyć się od zwierząt, podziwiając pomysłowość, zaradność i efekty ich pracy.

okladki-ksiazki-4Duchowe życie zwierząt – Peter Wohlleben

Wiadomym jest, że zwierzęta odczuwają emocje, jednak czy wiedzieliście, że konie bywają zawstydzone, psy potrafią umrzeć z tęsknoty, a łanie przechodzą okres żałoby? Te i wiele innych poruszających ciekawostek na temat zwierząt znaleźć można w książce niemieckiego leśnika, Peter Wohlleben, autora takich bestsellerów jak: “Sekretne życie drzew” i “Nieznane więzi natury”. Książka oparta na wiedzy, a przede wszystkim własnych obserwacjach autora, unaocznia nieznaną nam dotąd prawdę o zwierzętach, które, jak się okazuje, emocjonalnie są zbliżone do ludzi.

Szukasz wytchnienia? Powyższe tytuły sprawią, że zatrzymasz się na chwilę, dostrzegając otaczającą nas naturę i patrząc na nią z nieco większym zachwytem niż dotychczas. Znasz książki, które w ciekawy sposób zapraszają do świata przyrody? Podziel się tytułami w komentarzu.

 

WordPorn