Czytelnictwo Książki Kultura Lifestyle Wydarzenia

Podaj dalej, czyli święto wolnych książek

980x513-CWR-blog-grafika-podaj-dalej

Jesteś miłośnikiem książek? Lubisz angażować się w akcje społeczne? Co powiesz na dzielenie się ulubionymi tytułami z innymi? 12 czerwca obchodzimy Święto Wolnych Książek – sprawdź, na czym polega idea bookcrossingu.

12 czerwca przypada Święto Wolnych Książek, wpisane w ideę bookcrossingu. Na czym to polega? Zamysłem akcji jest puszczanie w obieg książek, które przeczytaliśmy lub takich, które zalegają w naszych domowych biblioteczkach, pozostawiając je w miejscach publicznych. Ma to na celu przede wszystkim szerzenie czytelnictwa, ale także zachęcanie społeczeństwa do tego, by otwierać się na innych i dzielić się swoimi pasjami – w tym przypadku, zamiłowaniem do czytelnictwa.

Skąd pomysł na Święto Wolnych Książek?

Akcja została zapoczątkowana w 2003 roku, z miłości do książek. Głównym zamierzeniem organizatorów było zaktywizowanie pasjonatów czytania i zachęcenie do zagłębiania się w świat wyobraźni, jaki otwierają przed nami książki. Obecnie wydarzenie promujące bookcrossing przyjęło formę ogólnopolską. Z racji tego, że akcja ma także charakter edukacyjny, do działań wpisanych w ideę bookcrossingu dołączają szkoły i uczelnie, a także urzędy, organizacje społeczne i kulturalne oraz kawiarnie czy restauracje, tworząc specjalne wydarzenia promujące Święto Wolnych Książek oraz wydzielając konkretne miejsca – półki, na których można zostawiać książki.

Jak dołączyć do akcji bookcrossingu?

Aby wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy wybrać książkę, którą chcemy podać dalej i zostawić ją w odpowiednim miejscu – może być to zarówno biblioteka, jak i wyznaczone miejsce w szkole, urzędzie czy kawiarni. Lubisz czytać na łonie natury? Zostaw książkę w parku – być może znajdzie nowego właściciela. Czytasz w podróży? Wysiadając zostaw tytuł na siedzeniu i umil komuś podróż. Warto do książki dołączyć kartkę z informacją dotyczącą idei uwalniania książek –  dzięki temu znalazca nie będzie miał oporów przed zabraniem tytułu ze sobą i równocześnie dowie się o samej inicjatywie, być może szerząc pomysł uwalniania książek w swoim otoczeniu. Chcesz wiedzieć, jakie losy spotkały oddaną przez Ciebie książkę? Zarejestruj uwolniony tytuł na stronie organizatora i śledź dalszą podróż swojej książki.

xvoswkpl

W tym roku odbędzie się 15 już edycja Święta Wolnych Książek. Jak potwierdzają organizatorzy akcji, z roku na rok poszerza się grono miłośników czytania i zwolenników dzielenia się książkami z innymi pasjonatami. Jeśli zatem uwielbiasz czytać i chcesz szerzyć ideę czytelnictwa, weź czynny udział w Święcie Wolnych Książek, zapraszając do akcji rodzinę i przyjaciół – otwórzmy się na innych i dzielmy się radością czytania.

 

WordPorn