Czytelnictwo Dzieci Kino Książki

Powrót do dzieciństwa – ukochane bajki, do których mamy sentyment

980x513-CWR-blog

05 listopada obchodzimy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji warto wrócić do lat dzieciństwa, z sentymentem przypominając sobie bajki, które chętnie czytaliśmy i oglądaliśmy. Która postać szczególnie zapadła nam w pamięć? Przekonajcie się!

Bajki są nie tylko świetną rozrywką dla dzieci, ale także idealnym sposobem na edukację i rozwój wyobraźni malucha. Na kartach bajkowych historii zapisały się tytuły, które stały się kultowe, nie tylko ze względu na swoją atrakcyjność, ale przede wszystkim przez wzgląd na mądrości, jakie w sobie kryły.

1Kubuś Puchatek – podstawowa pozycja w biblioteczce każdego dziecka. Niepozorny miś oraz grupa jego współtowarzyszy okazuje się być świetnym przykładem na to, że przyjaciele to prawdziwy skarb, o który należy dbać. Mądrości misia o małym rozumku odnosiły się do najważniejszych kwestii, takich jak miłość, odwaga, marzenia, czy uczynność. Kubuś Puchatek to bez wątpienia solidna porcja życiowych mądrości, dzięki którym dziecko dowie się między innymi tego, że warto być sobą, bo każdy z nas jest wyjątkowy oraz, że trzeba próbować i popełniać błędy, bo dzięki temu zdobywamy doświadczenie, dzięki któremu stajemy się mądrzejsi.

“– Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?

– Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.”

Muminki – zabawne postacie, które mają do powiedzenia sporo mądrych, wartościowych rzeczy. Opowiadania z doliny 2Muminków to nie tylko perypetie mieszkańców doliny, ale przede wszystkim lekcja dla najmłodszych – dotycząca samotności, wartości przyjaźni oraz tego, że strach ma wielkie oczy, a dawanie często daje więcej szczęścia niż branie.

“Pamiętaj, nigdy nie staniesz się naprawdę wolny, jeśli będziesz kogoś tak bezgranicznie podziwiał.”

4Mały Książę – jedna z najbardziej wzruszających historii, która niesie ze sobą sporą dawkę mądrości zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych osób. Miłość, przyjaźń, podróż do własnego ja oraz dojrzewanie, często związane z rozczarowaniami i zawodami – tego uczy lektura, z której wysnuć można jeden, najważniejszy wniosek – życie to zbiór ulotnych chwil, w których każdy szczegół jest ważny, gdyż czegoś nas uczy. Tę pozycję bez wątpienia powinien znać każdy maluch, by po latach ponownie do niej wrócić, spoglądając na zawartą w książce historię z nieco innej, bardziej dojrzałej perspektywy.

“Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem.”

Było sobie życie – najlepszą formą edukacji jest zabawa. Było sobie życie to przykład na to, że nauka wcale nie musi3 być nudna. Bajka, którą dzieci oglądały z wypiekami na policzkach w fascynujący sposób, zapraszała do świata biologii, gdzie, wydawać by się mogło, trudne zagadnienia, były przedstawiane w formie przygody. Poza zajmującymi wątkami w bajce pojawiała się masa wartościowych informacji, które maluch z łatwością przyswajał – wszystko dzięki formie, w jakiej wiedza została podana małym odbiorcom.

“– Mistrzu, czy serce kiedykolwiek odpoczywa?

– Nie. Nie zostało stworzone, by w spokoju odpoczywać. W końcu mieszczą się w nim podobno wszystkie uczucia i emocje. Miłość. Jednym słowem to, co sprawia, że życie jest coś warte. Jest fascynujące.”

6Król lew – ponadczasowe dzieło, które każdy doskonale zna. Piękna, zabawna, wzruszająca, a przede wszystkim pouczająca historia, która mimo upływu lat, nadal tak samo skutecznie trafia zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych. Założeniem bajek Walta Disneya od zawsze była chęć przekazania wartościowych treści, które pomogą dzieciom poznać to, co dobre i złe. Król lew podkreśla zarówno wartość przyjaźni i zaufania, jak i pokazuje, że dobro zawsze zwycięża, nawet, jeśli jest przypłacone cierpieniem i rozczarowaniem.

“Simba: Ej, coś ty, a to za co?

Rafiki: To nie ma znaczenia. To już przeszłość.

Simba: Ale boli nadal.

Rafiki: Tak, przeszłość często boli. Można od niej uciekać albo wyciągnąć z niej jakieś wnioski”

Miś Uszatek – wszystkim dobrze znany miś z klapniętym uszkiem, czołowy bohater dobranocek. Pozornie błaha 5bajka w rzeczywistości przekazywała dzieciom sporą dawkę prostych, jednak przydatnych porad dotyczących zarówno dobrego zachowania, jak i dbania o siebie, czy radzenia sobie w różnych sytuacjach życiowych. W każdym odcinku dzieci były zapraszane do nowych przygód misia i jego przyjaciół, którzy przeżywali niespotykane historie, będące dla nich lekcją, dzięki której stawali się mądrzejsi i bardziej doświadczeni.

“Czy to ważne, co było kiedyś? Nieważne. Po tamtym nieszczęsnym podwieczorku nikt nigdy nie zapraszał Prosiaczka w gości. Potem Prosiak się poprawił i teraz zachowuje się tak, jak należy. I to jest ważne”

Czytanie i oglądanie bajek to nieodzowny element dzieciństwa. Dzieci mają nieograniczoną wyobraźnię, niesamowitą wrażliwość i głowę otwartą na wiedzę, dlatego warto wybierać te tytuły i ekranizacje, które, poza rozrywką, przekażą maluchom sporą dawkę dobrych wartości. Jakie bajki najbardziej zapadły Wam w pamięć? Do jakiej książki lub bajki telewizyjnej z sentymentem wracacie?

 

WordPorn