Książki

Premiery listopada: top 5 tytułów

1200x628-zapowiedziListopada

Coraz dłuższe, chłodniejsze wieczory sprzyjają domowemu relaksowi z książką. Po jakie tytuły warto sięgnąć w listopadzie? Zapoznajcie się z naszym subiektywnym rankingiem premier!

warszawaNiepodległa Warszawa w obiektywie Zdzisława Marcinkowskiego – Praca zbiorowa

11 listopada to ważny dzień dla Polski. Święto upamiętniające odzyskanie niepodległości to dobry moment na to, by cofnąć się nieco w czasie, zaznajamiając się dokładniej z historią kraju. “”Niepodległa Warszawa w obiektywie Zdzisława Marcinkowskiego” to wyjątkowy album zdjęć ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie, które nie były dotąd publikowane. Na kartach wydania możemy podziwiać Warszawę od początku XX wieku do wybuchu II wojny światowej.

Dlaczego ta książka?

Setna rocznica odzyskania niepodległości to świetna okazja, by zagłębić się w historię, która wciąż skrywa przed nami tajemnice. Album “Niepodległa Warszawa” przedstawia różne oblicza miasta – zniszczone kamienice i drewniane domy obok okazałych pałaców, ulicznych handlarzy, bose dzieci obok bogatych mieszczan, ludzi nauki i kultury, wozy konne obok nowoczesnych samochodów – mimo, że książki historyczne nie należą do naszego ulubionego gatunku, ten album budzi naszą ciekawość, głównie ze względu na obietnicę nieszablonowego przedstawienia historii ojczyzny.

Data premiery: 08.11.2018.

Szybko i zdrowo. Fast food w wersji fit – Michał Wrzosekszybko-i-zdrowo

Większość z nas wprost uwielbia dania typu fast food, które są pyszne, ale niestety równocześnie tuczące i niezbyt zdrowe. Michał Wrzosek wychodzi naprzeciw zwolennikom burgerów i pizz, tworząc książkę złożoną z 30 prostych i szybkich do realizacji przepisów na klasyczne, wszystkim dobrze znane dania fast food, jednak w wersji fit. Dzięki temu, że autorem książki jest doświadczony dietetyk, sięgając po tę pozycję możemy mieć pewność, że informacje dotyczące składników, kaloryczności potraw oraz receptury na dania, są odpowiednio dopracowane i przyjazne dla naszego zdrowia i figury.

Dlaczego ta książka?

Jesteśmy fanami fast foodów, za dobrą pizzę lub burgera jesteśmy w stanie oddać wiele. Zdrowy rozsądek jednak blokuje nas przed codziennym spożywaniem ulubionych dań. Książka oferująca fit przepisy jest zatem pozycją must have, umożliwiającą rozkoszowanie się ulubionymi potrawami bez wyrzutów sumienia i nadprogramowych kilogramów!

Data premiery: 14.11.2018.

atlas-szczesciaAtlas szczęścia – Helen Evans

Islandczycy wyznają zasadę þetta reddast, zapewniającą, że “jakoś to będzie”, Chińczycy, by żyło im się lepiej, obierają swój xìngfú, czyli cel, będący ich siłą napędową do działania, z kolei Włosi są reprezentantami dolce far niente, czyli czerpania przyjemności ze słodkiego nicnierobienia. Jeśli szukasz książki, która zawiera w sobie kulturowe ciekawostki ze świata i porady, pomagające wprowadzić do życia spokój, harmonię i szczęście, dzieło Helen Evans powinno znaleźć się w Twojej biblioteczce.

Dlaczego ta książka?

Nieco sceptycznie podchodzimy do wszelkich poradników, prawiących o tym, co zrobić, by być szczęśliwym do granic możliwości. Ta książka jednak wydaje się nieco inna. Poza klasycznymi, oklepanymi i nieco naiwnymi mantrami, które znaleźć można we wszystkich książkach motywacyjno – poradnikowych, dzieło Helen Evans zawiera też sporą ilość ciekawostek kulturowych z całego świata. Jak z emocjami radzą sobie mieszkańcy innych krajów? Jakie zasady wyznają członkowie społeczeństw uznawanych za najbardziej spokojne i zharmonizowane? Mamy nadzieję, że dowiemy się tego z “Atlasu szczęścia”.

Data premiery: 14.11.2018.

Diabeł i arcydzieło. Teksty przełomowe – Stanisław LemLem

Lem to autor, którą zna każdy zwolennik fantastyki i tekstów dających do myślenia. “Diabeł i arcydzieło” to zbiór będący zestawieniem literackiego kunsztu z profetycznymi przemyśleniami. Spora dawka wiedzy, garść informacji na temat kultury, ludzkiego umysłu, matematyki – wszystko to napisane lekkim piórem i wzbogacone poczuciem humoru. Jeśli preferujesz wymagające książki, które dają pole do refleksji, to wydanie, nieznanych dotąd tekstów Lema przypadnie Ci do gustu.

Dlaczego ta książka?

Lubimy wyzwania, z chęcią też poszerzamy wiedzę, przyswajając ciekawostki ze świata i nauki. Mimo, że fantastyka nie jest naszym ulubionym gatunkiem, Lem to autor, z którym warto się zaznajomić. Ponadto chcemy się przekonać, czy można w jasny i ciekawy sposób pisać o rzeczach skomplikowanych i nieoczywistych. “Diabeł i arcydzieło” to zatem pewnego rodzaju wyzwanie intelektualne, dzięki któremu chcemy poszerzyć horyzonty.

Data premiery: 14.11.2018.

robinRobin. Biografia Robina Williamsa – Dave Itzkoff

DaveItzkoff, reporter New York Times stworzył portret lubianego i cenionego, jednak nie do końca rozumianego przez innych aktora, Robina Williamsa. Postrzegany jako jeden z najbardziej radosnych osób ze świata amerykańskich artystów, w rzeczywistości borykał się z problemami, co doprowadziło go do targnięcia się na swoje życie. Na łamach biografii, autor przedstawił dwie twarze człowieka, który przeszedł do historii jako zdobywca Oscara, utalentowany aktor i ciepły człowiek, równocześnie borykający się z depresją, uzależnieniem od alkoholu i postępującym parkinsonem. Ta książka to pozycja obowiązkowa dla fanów aktora i poruszających historii.

Dlaczego ta książka?

Z czystej sympatii do Robina Williamsa, którego cenimy za wyborne role filmowe. Wiadomość o jego nagłej śmierci wywarła na nas spore wrażenie, dlatego z chęcią wejdziemy do świata osoby, która w naszej pamięci ulokowała się jako utalentowana postać o wyjątkowo ciepłym uśmiechu. Poza tym uwielbiamy biografie, za sprawą których możemy nieco bliżej poznać osoby, które cenimy za ich dokonania.

Data premiery: 14.11.2018.  

Listopad obrodził w wiele zróżnicowanych gatunkowo premier, umożliwiając nam zaznajomienie się z kategoriami książek, po które nie zdarza nam się zbyt często sięgać, a co za tym idzie, otworzenie się na nowe doznania literackie. Na premierę jakiej książki czekacie z niecierpliwością?

 

WordPorn