Książki Recenzje Wydarzenia

Punkty zapalne – Jerzy Borowczyk i Michał Larek

CWR-blog(31.06)

   Żyjemy w ciekawych czasach. Dzięki postępowi technologicznemu możemy prowadzić dialog z ludźmi na całym świecie, a jednak kłócimy się stale i o wszystko. Kolejne mapy pokrywają się krwawymi punktami konfliktów. Czyżby cały nasz świat trząsł się w posadach?

   A może to my jesteśmy przewrażliwieni? Może lata pokoju w Europie spowodowały, że nawet mały wiaterek gotowi jesteśmy uznać za siejące zniszczenie tornado?

   Na te, a także inne pytania próbują odpowiedzieć w swojej książce pt. „Punkty zapalne. Dwanaście rozmów o Polsce i świecie” (Wydawnictwo Poznańskie, 2016) dwaj autorzy – Jerzy Borowczyk oraz Michał Larek.

   „Punkty zapalne” są zbiorem dwunastu wywiadów ze znanymi komentatorami dzisiejszej rzeczywistości. Owa dwunastka została, dodajmy, wybrana bardzo ciekawie. Poza wybitnymi komentatorami w dziedzinie stosunków międzynarodowych – Andrzejem Jonasem i Aleksandrem Smolarem, mamy tu także osoby, które przyglądały się wojnie z bliska. Fotoreporter Piotr Andrews oraz reportażysta Wojciech Jagielski wiedzą, jak wygląda praca w najniebezpieczniejszych miejscach globu. Prognozami na temat przyszłości dzielą się także byli ministrowie – spraw zagranicznych (Adam Rotfeld) oraz spraw wewnętrznych i administracji (Ludwik Dorn). Swoje spostrzeżenia przekazują czytelnikom również Patrycja Sasnal, znana ekspertka do spraw Bliskiego Wschodu, a także Vincent Severski – autor powieści szpiegowskich, sam pracujący niegdyś w wywiadzie.

   To tylko część rozmówców Borowczyka i Larka. Jak na dłoni widać, że autorzy książki postawili na doświadczenie i różnorodność.

   Osią wszystkich dwunastu wywiadów są tytułowe punkty zapalne – miejsca na mapie świata, a także zjawiska, które grożą w przyszłości poważnymi kryzysami międzynarodowymi, albo nawet wybuchem wojny. W toku kolejnych rozmów autorzy szybko przekonują się, że światowe konflikty są tylko pozornie odległe od naszych granic. Kryzys Unii Europejskiej, międzynarodowy terroryzm, konflikt ukraiński – to wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć w najbliższym czasie. Szukanie źródeł tych punktów zapalnych często prowokuje do ciekawych wniosków. W istocie bowiem konflikty tkwią głęboko w nas samych, wywoływane przez ludzkie pragnienia, potrzeby i aspiracje.

   Książkę Jerzego Borowczyka i Michała Larka czyta się bardzo płynnie. Obydwaj panowie mają świetny warsztat, łączy ich również ciekawość świata oraz szacunek do rozmówców. Być może dlatego każdy z wywiadów „Punktów zapalnych” jest tak ciekawy. Ich bohaterowie otwierają się przed czytelnikami, dając nam wyjątkowy wgląd w zasoby swojej wiedzy i doświadczeń.

   „Punkty zapalne” są przede wszystkim istną kopalnią wiedzy na temat obecnej sytuacji na świecie. Tym bardziej warto, by zasiedli do lektury ci czytelnicy, którzy nie śledzą jej na bieżąco.

WordPorn