Książki Recenzje Wydarzenia

Punkty zapalne – Jerzy Borowczyk i Michał Larek

CWR-blog(31.06)

   Żyjemy w ciekawych czasach. Dzięki postępowi technologicznemu możemy prowadzić dialog z ludźmi na całym świecie, a jednak kłócimy się stale i o wszystko. Kolejne mapy pokrywają się krwawymi punktami konfliktów. Czyżby cały nasz świat trząsł się w posadach?

   A może to my jesteśmy przewrażliwieni? Może lata pokoju w Europie spowodowały, że nawet mały wiaterek gotowi jesteśmy uznać za siejące zniszczenie tornado?

   Na te, a także inne pytania próbują odpowiedzieć w swojej książce pt. „Punkty zapalne. Dwanaście rozmów o Polsce i świecie” (Wydawnictwo Poznańskie, 2016) dwaj autorzy – Jerzy Borowczyk oraz Michał Larek.

   „Punkty zapalne” są zbiorem dwunastu wywiadów ze znanymi komentatorami dzisiejszej rzeczywistości. Owa dwunastka została, dodajmy, wybrana bardzo ciekawie. Poza wybitnymi komentatorami w dziedzinie stosunków międzynarodowych – Andrzejem Jonasem i Aleksandrem Smolarem, mamy tu także osoby, które przyglądały się wojnie z bliska. Fotoreporter Piotr Andrews oraz reportażysta Wojciech Jagielski wiedzą, jak wygląda praca w najniebezpieczniejszych miejscach globu. Prognozami na temat przyszłości dzielą się także byli ministrowie – spraw zagranicznych (Adam Rotfeld) oraz spraw wewnętrznych i administracji (Ludwik Dorn). Swoje spostrzeżenia przekazują czytelnikom również Patrycja Sasnal, znana ekspertka do spraw Bliskiego Wschodu, a także Vincent Severski – autor powieści szpiegowskich, sam pracujący niegdyś w wywiadzie.

   To tylko część rozmówców Borowczyka i Larka. Jak na dłoni widać, że autorzy książki postawili na doświadczenie i różnorodność.

   Osią wszystkich dwunastu wywiadów są tytułowe punkty zapalne – miejsca na mapie świata, a także zjawiska, które grożą w przyszłości poważnymi kryzysami międzynarodowymi, albo nawet wybuchem wojny. W toku kolejnych rozmów autorzy szybko przekonują się, że światowe konflikty są tylko pozornie odległe od naszych granic. Kryzys Unii Europejskiej, międzynarodowy terroryzm, konflikt ukraiński – to wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć w najbliższym czasie. Szukanie źródeł tych punktów zapalnych często prowokuje do ciekawych wniosków. W istocie bowiem konflikty tkwią głęboko w nas samych, wywoływane przez ludzkie pragnienia, potrzeby i aspiracje.

   Książkę Jerzego Borowczyka i Michała Larka czyta się bardzo płynnie. Obydwaj panowie mają świetny warsztat, łączy ich również ciekawość świata oraz szacunek do rozmówców. Być może dlatego każdy z wywiadów „Punktów zapalnych” jest tak ciekawy. Ich bohaterowie otwierają się przed czytelnikami, dając nam wyjątkowy wgląd w zasoby swojej wiedzy i doświadczeń.

   „Punkty zapalne” są przede wszystkim istną kopalnią wiedzy na temat obecnej sytuacji na świecie. Tym bardziej warto, by zasiedli do lektury ci czytelnicy, którzy nie śledzą jej na bieżąco.

WordPorn

wp1 wp2 wp3