Książki Kultura Recenzje

Sejf

CWR-blog(22.04)

   Dzisiaj sięgniemy po literaturę sensacyjną – bo co rozpala weekend lepiej niż odrobina intryg i napięcia, połączonych z wartką akcją? Taką propozycją właśnie raczy nas dziennikarz, Tomasz Sekielski. Jego „Sejf” (Poznań 2012) zapoczątkował serię książek, w której autor łączy dziennikarski warsztat z zamiłowaniem do pisania literackiej fikcji.

   Już od pierwszej strony czytelnik dostrzega, że został rzucony na głęboką wodę. Każdy kolejny rozdział książki wprowadza bowiem nowe postaci i wątki, które przynajmniej na początku nie wydają się mieć ze sobą wiele wspólnego.

   I tak dowiadujemy się o tajemniczym morderstwie na Podlasiu, którego wyjaśnienie z zastanawiającym uporem sabotują tajne służby państwowe. Poznajemy też kolejne postaci – Artura Solskiego, dziennikarza z powołania, który przeżywa zawodowe rozterki, a także oficera policji, Waldemara Darskiego, funkcjonariusza ze sporym stażem, mającego tylko jeden problem – własną dociekliwość. Do tego autor przedstawia również losy rodziny Kaliskich, dotkniętych śmiercią syna w Iraku. Wszystkie te wątki połączy niebawem sprawa tytułowego „Sejfu”, obiektu który okaże się skrywać skarb o wiele cenniejszy niż złoto i kosztowności…

   Zawód autora książki rzuca się w oczy niemal od samego początku czytania. Tomasz Sekielski jest człowiekiem pióra i widać to na każdym kroku – lubi pisać wnikliwie i dużo, czasami wręcz za dużo. Jego akapity są długie, pełne szczegółów, nawet trochę niecierpliwe, jak gdyby piszący je nie chciał odłożyć żadnego słowa na później. A są to słowa, warto dodać, pisane z pasją kogoś, kto podczas swojej pracy widział bardzo wiele. Afery korupcyjne, strefa wojny, praca wywiadu – Tomasz Sekieleki chce się podzielić z czytelnikami własnymi doświadczeniami, jedynie ubierając opowiadaną historię w fabularne szaty.

   Czy jest to więc dobra książka na ciepły wiosenny weekend? I tak, i nie. Choć pozornie „Sejf” stawia przede wszystkim na rozrywkę, liczba informacji, którymi nas zasypuje autor wymaga skupienia, miejscami możemy się poczuć nią nawet trochę przytłoczeni. Na szczęście nasza cierpliwość zostaje nagrodzona. Ostatnie rozdziały książki śledzimy z zapartym tchem, obserwując jak misternie skonstruowana intryga wyłania się z mgieł pobocznych wątków. I choć sama końcówka historii podzieliła czytelników, zainteresowanie dalszymi losami bohaterów było na tyle duże, że Tomasz Sekielski napisał jeszcze dwie kontynuacje „Sejfu” – „Obraz kontrolny” (2013) oraz „Sejf 3: Gniazdo kruka” (2014).

WordPorn