Książki Kultura Lifestyle

Seriale dla książkoholików

Artykuł2

Jesienne wieczory sprzyjają odpoczynkowi w domu. Masz ochotę na rozrywkę przed telewizorem, jednak nie wiesz, na jaki serial się zdecydować? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które łączą zamiłowanie do czytania z uwielbieniem do seriali.

1Opowieść podręcznej

Okrzyknięty mianem szokującego i wstrząsającego. Opowieść podręcznej to serial oparty na książce Margaret Atwood, która zdobyła pierwszą w historii Nagrodę im. Arthura C. Clarke’a, przyznawaną za najlepszą powieść science fiction. Historia zdehumanizowanego świata, gdzie kobiety stają się własnością rządzących w kraju komendantów, mając służyć im swym ciałem w celu zwiększenia przyrostu naturalnego. Źle traktowane, pozbawione godności, za nieposłuszeństwo poddawane wymyślnym torturom – wszystko po to, by były uległe i oddane swoim panom, nad którymi stoją jeszcze bardziej okrutne i pozbawione skrupułów żony, spokojnie patrzące na to, jak prawa innych kobiet są pogwałcane w brutalny sposób. Serialowa główna bohaterka, June Osborne ma tylko jedno zadanie – urodzić jak największą ilość dzieci. Jeśli jesteście zwolennikami szokujących ekranizacji, które dają do myślenia oraz nie boicie się drastycznych scen, ten serial przypadnie Wam do gustu.

Ślepnąc od świateł2

Serial powstały w oparciu o jedną z najbardziej znanych książek autorstwa Jakuba Żulczyka. Ślepnąc od świateł to smutna, brutalna rzeczywistość nocnego życia stolicy, gdzie ludzie sięgają po narkotyki, aby odpłynąć, zabawić się, odreagować lub utrzymać się na wysokiej pozycji – zarówno w pracy, jak i w towarzystwie. Świat, w którym dominują pieniądze, przemoc i używki splata się z sumieniem głównego bohatera, którego przytłacza dotychczasowe życie. Historia nieco przerysowana, momentami zbyt dosadna i wulgarna, jednak dająca do myślenia. Fani twórczości Żulczyka powinni zapoznać się z serialem w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego, by zweryfikować, czy twórca książki, który równocześnie jest autorem scenariusza serialu kurczowo trzyma się pierwowzoru swego dzieła, czy postanowił nieco od niego odejść, chcąc zwiększyć atrakcyjność fabuły.

3Mr Mercedes

Jeśli uwielbiasz twórczość Stephena Kinga, Mr Mercedes to ekranizacja, która powinna być pozycją nr 1 podczas jesiennego relaksu z serialem. Produkcja oparta na trylogii mistrza grozy, w reżyserii Jacka Bendera. Scenarzyści serialu, David E. Kelley i Dennis Lehane zrezygnowali ze środkowej pozycji trylogii Kinga, ekranizując pierwszą i trzecią część dzieła – Pan Mercedes i Koniec warty. Czy serial może doścignąć ideał twórczości jednego z najbardziej cenionych autorów książek trzymających w napięciu? Sprawdźcie!

Przyjęło się, że nawet najlepsza ekranizacja nie jest w stanie dorównać oryginałowi w postacie książki. Czy zatem seriale mogą stać się produkcjami godnymi pochwały? Przekonajcie się, zapoznając z powyższymi propozycjami. Znacie inne seriale, które powstały w oparciu o książkę? Podzielcie się tytułami w komentarzu.

 

WordPorn