Książki Recenzje

Sieć podejrzeń – George Harrar

CWR-blog(07.05)

   Czasami wystarczy jedno małe wydarzenie, by odwrócić całe nasze życie do góry nogami. Właśnie takie nieprzyjemne zbiegi okoliczności zdają się fascynować George’a Harrara. Jego „Sieć podejrzeń” to frapująca historia o rozpadzie zaufania do siebie i bliskich.

   Evan Birch jest szanowanym profesorem filozofii w amerykańskim Pearce College. Jego kariera naukowa rozwija się całkiem nieźle, wydał nawet niedawno książkę. Również na swoje życie rodzinne nie może narzekać. Ma kochającą żonę, Ellen i dwójkę synów, bliźniaków – Adama i Zeda. W zasadzie gdyby nie krótka pamięć, która płata mu stale figle, oraz niska frekwencja studentów na wykładach z filozofii, Evan Birch mógłby uważać się za osobę szczęśliwą.

   A jednak życie naszego bohatera zmienia się diametralnie, gdy pewnego dnia zostaje zatrzymany przez policję. Funkcjonariusze twierdzą, iż jest podejrzany w sprawie zaginięcia pewnej uczennicy z okolicznej szkoły. Zaginioną ostatni raz widziano, gdy podchodziła do samochodu odpowiadającemu opisem wozowi Bircha. Na tym zresztą prowadzące ku niepozornemu profesorowi tropy nie kończą się.

   Evan z przerażeniem odkrywa, że nawet rodzina nie ufa mu do końca w tej sprawie. Również filozofia, której poświęcił kawał życia, okazuje się bezradna wobec narastającej fali podejrzeń…

   George Harrar nie „szarżuje” w swojej prozie. To raczej typ pisarza, który napięcie buduje powoli, czasami z pozornie nic nieznaczących szczegółów. Stąd akcja „Sieci podejrzeń” (wyd. Wielka Litera, 2017) rozwija się stosunkowo wolno. Jest też dość zaskakująca. Czytając książkę miałem wrażenie, że dostałem do rąk paczkę z tykającą bombą w środku. Gdy jednak skończyłem lekturę, okazało się, że wybuch nastąpił w zupełnie innym budynku…

   Książkę Harrara mogę ze spokojnym sumieniem polecić czytelnikom oczekującym inteligentnej, frapującej rozrywki. Co prawda całość pozostawiła we mnie uczucie małego (ale takiego zupełnie malutkiego) niedosytu, wynika to jednak może z apetytu na więcej?

   Zupełnie osobną atrakcją książki są filozoficzne dywagacje głównego bohatera. Stawiają one kryminalną zagadkę „Sieci podejrzeń” w dość ciekawym świetle. W dodatku inspirują do dalszych refleksji na temat pojęcia zbrodni, poczucia winy i zaufania.

WordPorn