Kultura

Raj Książkoholików – top 5 najbardziej niesamowitych bibliotek

girls-library_1157-8085

Biblioteka to jedno z ulubionych miejsc każdego książkoholika, gdzie nie tylko można znaleźć upragnione książki, ale i spędzić czas w wyjątkowej atmosferze. Sprawdźcie, jak wyglądają najbardziej wyjątkowe biblioteki na świecie!

Biblioteki często kojarzone są z nieco zapomnianymi miejscami, gdzie rezyduje starsza, miła Pani, a w powietrzu unosi się charakterystyczny zapach starych książek. Nic bardziej mylnego! Coraz częściej biblioteki przestają być wyłącznie jednym, małym pomieszczeniem z regałami pełnymi książek, stając się miejscem o wystroju zapierającym dech w piersiach. Na dowód tego prezentujemy top 5 niesamowitych bibliotek na świecie.

Barokowa Biblioteka Joanina, Portugalia

źródło: www.portugalconfidential.com

Barokowa Biblioteka Joanina, Portugalia

Będąc w Portugalii, koniecznie zawitaj na Uniwersytet w Coimbrze. To właśnie tam mieści się XVIII wieczna biblioteka Joanina. Barokowy styl, bogate zdobienia, malowany sufit i pozłacane elementy z drewna wywierają na każdym odwiedzającym spore wrażenie. Zbiory znajdują się w trzech okazałych pomieszczeniach, oddzielonych od siebie ozdobnymi łukami. Wystrój tej biblioteki z pewnością może onieśmielić, podobnie, jak ilość zbiorów – na półkach portugalskiej biblioteki znajduje się aż 250 000 woluminów – taki zbiór bez wątpienia jest marzeniem każdego książkoholika!

Biblioteka Opactwa Benedyktynów

Źródło: www.admonter.eu

Biblioteka Opactwa benedyktynów, Austria

Połączenie benedyktyńskiej tradycji ze sztuką nowoczesną daje wyjątkowy efekt, czego przykładem jest austriacka biblioteka Opactwa benedyktynów. Jest ona największą na świecie biblioteką klasztorną. Podobnie, jak w przypadku portugalskiej biblioteki, tak i w Opactwie królują bogate zdobienia, charakterystyczne dla baroku. Sufitowe freski i rzeźby zestawione z nowoczesnymi pracami Erwina Wurma, Rudiego Molacka i Loisa Rennera stanowią wyjątkowe tło dla 70 000 odnowionych egzemplarzy książek. Opactwo wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób, które uwielbiają obcować ze sztuką – poza regularnym powiększaniem literackich zbiorów i organizowaniem wystaw, zachęca artystów do tworzenia prac oddających charakter biblioteki. Działania te odbywają się w ramach projektu “Artists in residence” – idea łączenia sztuk w połączeniu z wyjątkowym charakterem klasztoru robi spore wrażenie, prawda?

Biblioteka Wydziału Ekonomicznego

Źródło: www.archdaily.com.br

Biblioteka Wydziału Ekonomicznego, Austria

Austria to prawdziwy raj dla książkoholików. Poza barokową biblioteką benedyktynów można odwiedzić nowoczesną, designerską bibliotekę wydziału ekonomicznego w Wiedniu. Futurystyczna architektura i jasne, przestronne wnętrze zaprojektowane przez architektkę Zahę Hadid robi wrażenie zwłaszcza na młodych osobach, które uwielbiają nowoczesne aranżacje, a w bibliotece szukają nie tylko interesujących książek, ale i chwili wytchnienia i miejsca, w którym mogą spokojnie się uczyć.

Portugalska Czytelnia Królewska

Źródło: www.goodreads.com

Portugalska Czytelnia Królewska, Brazylia

Neogotycki budynek biblioteki powstał w 1887 roku, w Rio de Janeiro. Czytelnia ta zawiera największy zbiór portugalskich prac poza granicami Portugalii. Poza standardowymi woluminami można tu znaleźć białe kruki. Liczne zbiory to nie jedyny atut. Biblioteka urzeka również wystrojem – kompozycja delikatnego szkła i wyrazistego żelaza oraz kopuła, przez którą dostaje się światło słoneczne, sprawiają, że miejsce posiada wyjątkowy klimat. Z tego względu, na zabytkowym gmachu biblioteki nagrywano sceny do filmów i oper mydlanych takich jak Kuzyn Basilio czy Winnicjusz.

Stacja Kultura

Źródło: http://www.bibliotekarumia.pl

Stacja Kultura, Polska

Nie trzeba jechać w daleką podróż, by móc podziwiać wyjątkowe biblioteki. Również w Polsce istnieją miejsca, które zachwycą każdego pasjonata czytania. W Rumi, w województwie pomorskim, w 2014 roku przekształcono podupadły obszar dworca na stylową, nowoczesną stację kultury. Projekt Jana Sikory to nie tylko okazała biblioteka i czytelnia, ale również pracownie malarstwa, rzeźby i fotografii oraz sala prób muzycznych. 20% obiektu stanowi poczekalnia kolejowa. Połączenie nowoczesności, minimalizmu i historii sprawia, że Stacja Kultura jest przytulnym miejscem, w którym nie tylko można poobcować z kulturą, ale i zapoznać się z kolejarską tradycją – wszystko dzięki dekoracjom. W bibliotece podziwiać można stary dworcowy zegar, megafon, regały przypominające tory kolejowe i tapety z historycznymi widokami miasta oraz dawnego dworca. W konkursie Library Interior Design Awards, polska biblioteka zdobyła miano najpiękniejszej biblioteki na świecie w kategorii Single Space Desing.

Jeśli jesteś książkoholikiem i powoli zaczynasz planować wakacyjną podróż, uwzględnij w swoich planach powyższe miejsca. Te magiczne biblioteki z pewnością Cię zachwycą, pogłębiając miłość do książek.

 

WordPorn