Czytelnictwo Kultura Lifestyle

Tęsknota za supermocami, czyli dlaczego uwielbiamy komiksy Marvela i DC

980x513-CWR-blog-superbohaterowie

Gdybyście mogli mieć supermoce, jakimi umiejętnościami chcielibyście dysponować? Dlaczego tak bardzo lubimy sięgać po komiksy, książki lub filmy, gdzie występują postacie, które dysponują nadprzyrodzonymi siłami? Sprawdźcie, co większość z nas fascynuje w superbohaterach.

Uniwersum Marvela i DC – dwa fantastyczne światy, które wykreowały kultowe już dziś postacie- herosów obdarzonych niezwykłymi mocami. Każdy z nich jest inny i każdy ma, to co powinien mieć prawdziwy superbohater- zwinność, szybkość, siła, odporność na ból i wiele innych umiejętności, dzięki którym świat niejednokrotnie uniknął zagłady. Wszyscy wiemy, że to nierealne, nierzeczywiste, po prostu nie możliwe, ale mimo wszystko komiksowe postacie przyciągają coraz większe grono fanów.Na czym polega fenomen komiksów i postaci, które nie mają prawa istnieć w rzeczywistości? Spójrzmy na sprawę z trochę innej, bardziej ludzkiej, strony…

Jak dorosnę, zostanę bohaterem

Któż z nas nie marzył w dzieciństwie o tym, by mieć super moce? Jedni chcieli latać, inni być niewidzialni, jeszcze inni pragnęli mieć nadludzką siłę. Mimo, że dziećmi już nie jesteśmy, bywają dni, kiedy z chęcią skorzystalibyśmy z nadprzyrodzonych mocy, by np.: teleportować się do urokliwego miejsca, z dala od codziennych obowiązków lub prosto do łóżka z gigantycznego korka. Komiksy, mimo, że przedstawiają abstrakcyjne sytuacje, a bohaterowie dysponują nieosiągalnymi dla zwykłego śmiertelnika mocami, są spełnieniem naszych marzeń i pewnego rodzaju powrotem do dziecięcych lat, kiedy wystarczyło ubrać samodzielnie przygotowaną maskę i pelerynę, by zacząć wierzyć w to, że jest się niewidzialnym lub szybszym od światła.W każdym z nas drzemie dziecko i dziecięce ideały, a dzięki ulubionym bohaterom i ich zawiłym historiom, znów możemy wierzyć, że dobro zawsze zwycięży. Komiksy stanowią też świetną odskocznię i rozrywkę, która dodatkowo silnie angażuje i pobudza wyobraźnię. Poza tym, któż z nas nie lubi zagłębić się w marzeniach? Uwielbiamy śledzić poczynania Kapitana Ameryki, IronMana czy Wonder Woman, dlatego, że sami, choć przez jeden dzień, chcielibyśmy wcielić się w postać, która, jeśli tylko chce, może uchronić świat od klęski.

WWSP2SM

Każdy ma swoją pelerynę superbohatera

Wydawać by się mogło, że komiksy to mało wymagająca forma rozrywki. A gdyby tak spojrzeć na to z innej strony? Co, jeśli za fikcyjnymi, odrealnionymi bohaterami, stoi ważne przesłanie? W historiach Marvela i DC zostały przedstawione postacie, które mimo swych nadprzyrodzonych mocy, w rzeczywistości borykały się z problemami zwykłego, szarego człowieka – Spiderman był klasycznym introwertykiem, który wyzbywał się swych kompleksów dopiero po ubraniu stroju, Batman, czuwając nad spokojem w Gotham, był symbolem lokalnego patrioty, , który dla dobra większości poświęcił własne szczęście,agresywny, złowrogi Hulk, mimo, że był dość kontrowersyjną postacią, budził współczucie i sympatię czytelników, a w swojej ludzkiej postaci był czułym i troskliwym człowiekiem. Czego możemy się od nich nauczyć? Twórcy tych wszystkim dobrze znanych komiksów pokazali, że każdy, bez względu na to, z jakimi trudnościami się boryka, ma w sobie cząstkę superbohatera. Mimo przeciwności losu, z jakimi walczyli bohaterowie, nierzadko także i porażek, z każdej sytuacji wychodzili z twarzą. Zaznajamiając się z historią superbohaterów warto zatem spojrzeć na herosów z nieco innej strony, dostrzegając jedną, ważną rzecz – nieważne, jakie wyzwania rzuca Ci los, uwierz w swoje możliwości, a pokonasz napotkane przeszkody.      

Wolverinecapitan-M (1)F4

Komiksy Marvela i DC stały się legendą, z którą zaznajamia się coraz szersze grono czytelników, rozszerzających swoje kolekcje nie tylko o kolejne numery komiksów, ale i figurki, czy inne gadżety związane z ulubionymi postaciami. Zwolennicy Marvela i DC, niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania, jednoczą się z innymi pasjonatami superbohaterów, stale poszerzając grono komiksoholików. Lubisz treści mocno angażujące wyobraźnię? Chcesz na chwilę oderwać się od rzeczywistości? Sięgnij po jeden z topowych komiksów.

WordPorn