Lifestyle

5 sposobów na motywację do działania po długim weekendzie

CWR-blog-07.05.18

W tym roku majówka była wyjątkowo długa. Dzięki temu mieliśmy czas na odpoczynek i naładowanie baterii. Powrót do codziennych obowiązków po tak długiej przerwie może być jednak sporym wyzwaniem. Jak zmotywować się do działania? Mamy kilka rad!

Każdy z nas uwielbia długie weekendy, jednak powroty do codziennych obowiązków bywają trudne, zwłaszcza, gdy pogoda sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Co zrobić, by zmotywować się do działania po kilkudniowym urlopie?

Zacznij miło dzień

Przede wszystkim, planując wyjazd na urlop lub weekend, warto ustalić termin powrotu na dzień przed rozpoczęciem pracy. Dzięki temu zmęczenie związane z powrotem nie przełoży się na naszą produktywność dnia następnego. Warto też sprawić sobie małe przyjemności – zacznij miło dzień – zrób ulubione śniadanie lub pozwól sobie na nieco dłuższe wylegiwanie się w łóżku – to, w jakim nastroju przywitamy nowy dzień, przełoży się na nasz zapał do pracy.

Daj sobie jeden dzień na powrót do rzeczywistości

Pierwszy dzień po dłuższej przerwie zawsze jest najtrudniejszy. Myślami wciąż jesteśmy na urlopie, co, w zetknięciu z obowiązkami w pracy sprawia, że pojawia się w nas uczucie frustracji. Aby nie rozpoczynać tygodnia od złego nastroju, warto ułożyć plan dnia w taki sposób, by nie mieć zbyt dużej ilości zadań – pierwszy dzień po urlopie poświęćmy na stopniowy powrót do obowiązków i nadrobieniu zaległości, jeśli sytuacja tego nie wymaga, nie narzucajmy sobie ogromu rzeczy do zrobienia.

Zrób plan dnia

Pracuj zadaniowo – to nie tylko sprawi, że nie pominiesz żadnego tematu, ale także ułatwi Ci organizację pracy. Bezpośrednio po urlopie większość z nas wciąż myśli o tym, jak go spędził, lista zadań pomoże zatem uporządkować to, nad czym powinniśmy pracować. Dodatkowo, widok kolejnych wypełnionych zadań zmotywuje nas do dalszego działania.

Pamiętaj o chwili wytchnienia

Natłok obowiązków i zaległości po urlopie może sprawić, że mózg będzie przeciążony, przez co będziemy mniej produktywni. Aby uniknąć takiego stanu, warto zapewnić sobie chwilę wytchnienia. Odejdź od biurka, zrób kilka prostych ćwiczeń lub po prostu poprzechadzaj się – dzięki temu odpoczniesz i zadbasz o jasność umysłu, co przełoży się na Twoją kreatywność.

Nagradzaj się

Nic tak nie motywuje do działania jak perspektywa korzyści, jakie możemy dzięki temu osiągnąć. Aby nieco osłodzić sobie powrót do pracy po dłuższej przerwie, warto sprawić sobie drobny prezent – dzięki temu chętniej zajmiemy się obowiązkami, z których musimy się wywiązać.

Powrót z urlopu do codziennych obowiązków bywa trudny. Planując kolejny urlop pamiętajmy zatem przede wszystkim o tym, by przed wyjazdem zamknąć jak najwięcej spraw zawodowych – dzięki temu wolny czas przeznaczymy wyłącznie na odpoczynek, nie zaprzątając sobie głowy myślami o czekających na nas obowiązkach.

WordPorn