Lifestyle

Na ratunek naturze, czyli trend zero waste

980x513-CWR-blog-roslinka

Zaśmiecana, niewystarczająco szanowana, pomijana w codziennym życiu – mowa o matce naturze, która jest w coraz gorszej kondycji. Na ratunek przyrodzie przychodzi nowy trend – zero waste – na czym to polega i czy się sprawdza?

Życie w zgodzie z naturą wydaje się być trudnym, czasochłonnym zadaniem. Segregacja śmieci, ekologiczna żywność, produkty biodegradowalne – wszystko to większości kojarzy się z wysiłkiem, jaki należy włożyć w działanie, co z kolei zniechęca. Nie podchodzimy do kwestii ochrony środowiska jak do czegoś oczywistego, co stanowi obowiązek każdego z nas. Wychodzimy z założenia, że zanieczyszczenia i odpady są problemem tak globalnym, że pojedyncze jednostki nie mają wpływu na zastaną sytuację. Wciąż pojawiają się także myśli na temat tego, że bycie eko wymaga posiadania grubego portfela i zmiany dotychczasowych nawyków, co wymaga czasu i samozaparcia. Jak jest w rzeczywistości? Czy jedynie spektakularne zmiany się liczą, czy może wystarczy niewiele, by matka natura była nam wdzięczna, a przede wszystkim, mniej zanieczyszczona?

Małe kroki – wielki efekt

Areta Szpura, jedna z najbardziej aktywnych polskich działaczek, która wykorzystując swoje szerokie zasięgi, głównie w social mediach, edukuje polaków i stara się uświadomić nam, że w dbaniu o naturę nie chodzi o to, by być w 100% eko. Każdy z nas produkuje śmieci i nie jesteśmy w stanie temu ot tak zapobiec z prostych względów – nie wszystko zależy od nas. Kiedyś śmieci były generowane na mniejszą skalę. Dlaczego? Sprzęty, ubrania, produkty, były bardziej trwałe, to z kolei przekładało się na to, że rzadziej, także przez wzgląd na zasób portfela, kupowano nowe przedmioty. Mleko w szklanej butelce zamiast kartonu? – ludzie byli eko zanim stało się to modne, a przede wszystkim robili to nieświadomie i nie do końca celowo, po prostu czasy były inne, a możliwości mniejsze. Jednak argumentacja, typu: “dawniej było prościej” jest wyłącznie wymówką. Pamiętajmy, że dla chcącego nic trudnego. Areta podkreśla, że wystarczy zacząć od drobnych rzeczy, by przyczynić się do większych zmian. Jak to zrobić? Na początek zamień plastikową reklamówkę na materiałową eko torbę. Zainwestuj w butelkę wielokrotnego użytku i przelewaj do niej wodę. Uwielbiasz kupować kawę na wynos? Zrezygnuj z plastikowego kubeczka i poproś o przygotowanie napoju w Twoim kubku termicznym. Wybierając się na piwo ze znajomymi, zrezygnuj z picia przez słomkę, która, mimo, że wygląda niepozornie, rozkłada się 400-1000 lat, a ze względu na niewielki rozmiar, nie nadaje się do recyklingu.

Uświadom sobie problem

Większość z nas wychodzi z założenia, że nie szkodzi naturze bardziej niż inni. Mimo, że problem jest ogólnoświatowy, warto zacząć od samego siebie. Ile śmieci generujesz? Jak dużo produktów marnujesz? Jak zmienić nawyki, by nie tylko oczyścić nieco środowisko wokół, ale także swoją przestrzeń życiową? Czasami mniej znaczy więcej. Zrób przegląd szafy i zastanów się, jaką część zasobów garderoby używasz, a jaka wyłącznie zajmuje miejsce w szafie. Naprawdę potrzebujesz nowych rzeczy? Otwórz lodówkę i zastanów się, ile produktów niepotrzebnie kupiłaś, wyłącznie przez wzgląd na promocję. Jak często, kupując jedną marchewkę, sięgasz po woreczek foliowy, by umieścić w nim warzywo? W przypadku dbania o środowisko metoda małych kroków świetnie się sprawdza. Chcesz być bardziej eko? Na początek zrób “rachunek sumienia” i uświadom sobie, ile śmieci generujesz i zastanów się, jak, przy niewielkim wysiłku, możesz zmienić nawyki.

Bądź trendy, chroń planetę

Minimalizm i życie w zgodzie z naturą staje się coraz bardziej modne. Czy nie ma nic złego w tym, że troska o planetę nie jest wyłącznie potrzebą serca, ale przede wszystkim obecnie panującym trendem? W tym przypadku nie liczy się intencja, a sam efekt. Oczywiście byłoby lepiej, gdyby trend zero waste nie był wyłącznie chwilową modą, a czymś naturalnym, jednak jeśli obecnie panująca tendencja niesie ze sobą same pozytywy, niech trwa jak najdłużej! Los środowiska nie jest Ci obojętny? Los środowiska nie jest Ci obojętny? Podziel się swoimi eko praktykami, zainspiruj innych do życia w zgodzie z naturą.

1 (1)23

 

WordPorn