Aktualności Czytelnictwo Góry Książki Ogólne Sport

„A góry nade mną jak niebo, A niebo nade mną… jak góry” Wojciech Bellon

CWR-blog(31.01.18)
HIMALAJE
Któż z nas nie lubi otaczać się naturą? Spacery po lesie, czy kontemplacja przyrody nad jeziorem to coś, co koi stres, wycisza umysł. Niektórzy lubią morze, ale są też tacy, którzy ukochali sobie góry. Jednak piesze wędrówki po Tatrach im nie wystarczyły. Sięgnęli po więcej – po góry wysokie, te najwyższe. W obliczu niedawnych smutnych wydarzeń na Nanga Parbat i śmierci polskiego himalaisty, Tomasza Mackiewicza, w mediach znów zawrzała dyskusja. Ta wielowątkowa polemika zaczyna się i rozkręca po każdej tragedii, jak i każdym sukcesie w górach wysokich, które dotyczą Polaków. Podobnie było po tragedii na Broad Peaku i dramatycznym wypadku dwóch świetnych, polskich himalaistów na szczycie Shivling. Cały naród wygłasza opinie, osądza i rozprawia o tym, czym w ogóle jest himalaizm? Kto płaci za akcję ratunkową? Dlaczego nie udało się uratować naszego rodaka, który zasnął w objęciach swej ukochanej góry? Czy himalaiści powinni zakładać rodziny? Czy góry można aż tak bardzo kochać? Co z najbliższymi tych, którzy zostali w górach na zawsze? Gdzie kończy się pogoń za marzeniami, a zaczyna szaleństwo?
Wybór książek z kręgu literatury górskiej jest bardzo szeroki. I każda z publikacji może odpowiedzieć na zadane pytania, choć odpowiedzi te są niełatwe.

AKCJA RATUNKOWA
Gdy w Himalajach zaczyna się walka o życie innych, trzeba działać możliwie jak najszybciej, a bardzo rzadko można obejść się bez helikoptera. helikopterSimone Moro w „Misji Helikopter” doskonale opisuje czym jest lot śmigłowcem w himalajskich warunkach. Kto mógłby lepiej rozumieć sytuację niż on? Moro jest jednym z najbardziej uznanych himalaistów. Oprócz Kukuczki tylko on zdobył (jako pierwszy) cztery ośmiotysięczniki zimą. Wie czym jest ekstremalna wspinaczka, wie także z jakimi demonami mierzy się człowiek na wysokości sześciu, siedmiu, czy ośmiu tysięcy metrów. Gdy zabrakło mu już ośmiotysięczników do zdobycia, postanowił ratować ludzkie życie siadając za sterami helikoptera. Nie ma wielu takich jak on, którzy wiedzą jak nieść pomoc himalaistom, mierząc się z trudnymi decyzjami, które niejednokrotnie mogą być wyrokiem lub wybawieniem.

kukuczkaW GÓRACH JEST WSZYSTKO, CO KOCHAM…
Jeśli ktoś chce się dowiedzieć i zrozumieć czym jest potęga prawdziwej pasji, czym jest miłość do gór, silniejsza niż jakakolwiek inna, powinien przeczytać biografię Jerzego Kukuczki. „Kukuczka-Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariusza Kortki i Marcina Pietraszewskiego to historia niepozornego chłopaka ze Śląska, który stał się dumą narodową Polaków i zdobył Koronę Himalajów. Książka powstała na podstawie obszernego materiału pamiętnikarskiego. Rozmów z najbliższymi, z członkami wypraw, w których razem z nim uczestniczyli. Kukuczka był człowiekiem upartym i świadomym tego, co robił. Świadomym też tego, że nie można mieć wszystkiego. Pasja gór to coś, co ukochał najbardziej i jej poświęcił wszystko co najdroższe, także własne życie.

gory
Za miłość do gór najwyższą cenę płacą także najbliżsi himalaistów. Gdy są w górach najgorsze dla rodzin jest oczekiwanie na nich w zupełnej niepewności. Czy wrócą? Czy wciąż żyją? A potem pojawia się radość z powrotów i strach przed następna wyprawą. Jednak, gdy ludzie gór zostają zostają w nich na zawsze, rodzina i przyjaciele czują smutek, żal, pustkę i rozpacz. Przez długi czas, jeśli nie do końca życia, nieprzespane noce i łzy to codzienność. Niektórzy próbują zrozumieć pasję gór, usprawiedliwiać tych, którzy zostawili ich bez pożegnania. Jednak często na dnie serca pozostaje  samotność, której nie można opisać słowami. Ale co tak naprawdę dzieje się po stracie wiedzą tylko ci, którzy zostali. I właśnie z nimi, z bohaterami drugiego planu, rozmawiała Olga Morawska, w drugiej części zbioru wywiadów i „Góry na opak 2 – Czyli rozmowy z tymi, co zostają”.

KOBIETY GÓR
Jakie są kobiety? To pytanie zadaje sobie każdy mężczyzna. Ale jakie są kobiety w górach? Odpowiedź zna niewielu, bo niewielu poznało kobiecą siłę w górach. O ile silniejsze musiały być kiedyś, by móc przebić się przez ścianę męskiego szowinizmu, która przez wiele lat niestety nie dała się łatwo zburzyć. Kobiety były dyskryminowane w górskim światku, i o swoją pozycję musiały zawalczyć. Dobrosława Miodowicz-Wolf zmarła, bo pomogła innym, Halina Kruger-Syrokomska została na górze zasypiając na zawsze w swoim namiocie. Mężczyźni wyjeżdżający w góry nie wzbudzają takich emocji, jak kobiety, które dla gór poświęcają prywatne życie. Nie zakładają rodzin, lub zostawiają mężów i dzieci, by móc się wspinać. Historie himalaistek, które w górach zostały, jak i tych, które bezpiecznie wróciły z wypraw Mariusz Sepioło opisał w książce „Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt”.

wandaJedną z najbardziej znanych polskich himalaistek była Wanda Rutkiewicz. Życie nie oszczędzało jej przykrości od najmłodszych lat. I właśnie dlatego z uporem, w górach dążyła do celu. Była pierwszą kobietą, która stanęła na szczycie K2, jako druga kobieta w historii zdobyła Mount Everest. Góry były jej życiem i jej prawdziwą miłością, której żaden mężczyzna nie był w stanie zaspokoić. Góry dawały jej wolność, a tą ceniła sobie najbardziej. Książka Anny Kamińskiej „Wanda- opowieść o życiu i śmierci” rzuca nowe światło na tę postać. Niepublikowane zdjęcia i fotografie, rozmowy z najbliższymi, dokumenty dotyczące życia najsłynniejszej polskiej himalaistki. Wszystko to zostało opisane w biografii.

HIMALAIZM
Tak jak nurkowie schodzą pod wodę na niebywałe głębokości, tak jak człowiek pierwotny eksplorował ciemne jaskinie, jak kosmonauci startują w kosmiczną przestrzeń, by postawić stopę na nowych planetach, tak himalaiści mają potrzebę zdobywania. Zdobywania kolejnych,  wyższych szczytów, wspinając się na nie coraz to trudniejszymi drogami. Aby zrozumieć dlaczego, mimo powtarzających się śmiertelnych wypadków w Himalajach, ludzie wciąż chcą się w nich wspinać, i ratować siebie nawzajem, warto przeczytać kilka pozycji z listy książek z kręgu literatury górskiej. Emocje związane z tak bliskim obcowaniem z naturą, gdy człowiek nagle staje się mały i przypomina sobie, że świat materii jest nietrwały, jak powiedział Tomasz Mackiewicz, są niesamowite. Każda z tych książek da, choćby fragmentarycznie, odpowiedzi na pytania dotyczące zasadności istnienia takiej dyscypliny sportowej jaką jest himalaizm.

WordPorn