Recenzje

“Kazał rozbierać ją do naga i unieruchamiać na łóżku za pomocą metalowych prętów” – recenzja książki “Farmaceuta z Auschwitz”

1200x628_link-recenzja-ksiazki-FarmaceutaTest

Jak to jest zabawiać się w Boga i decydować o tym, kto ma prawo żyć, a kto powinien umrzeć? Co kierowało osobami, z rąk których ginęły setki tysięcy niewinnych ludzi? Co czuli, gdy sprowadzali swoje rodziny do miejsca, gdzie tuż obok, za murem, rozgrywał się największy w historii dramat osób, przebywających w obozie koncentracyjnym? Zapoznajcie się z recenzją książki “Farmaceuta z Auschwitz”

Koszmar, jaki miał miejsce w Auschwitz to temat, który mimo upływu lat wciąż wywołuje uczucie przerażenia. Nieludzkie traktowanie, wymyślne, sadystyczne formy znęcania się nad bezbronnymi ludźmi, przemyślane, pozbawione skrupułów działania, mające tylko jeden cel – sprawić jak największe cierpienie. Skąd w ludziach takie pokłady barbarzyństwa i premedytacji? Co kierowało oprawcami, którzy z zimną krwią pozbawiali życia dzieci, zmuszali mężczyzn do pracy ponad siły i przeprowadzali makabryczne eksperymenty medyczne na kobietach, zmuszając je także do nierządu?

Patricia Posner postanowiła po latach wrócić do tragedii, która wciąż wywołuje skrajne emocje. W oparciu o obszerną dokumentację, historyczne zapiski, wspomnienia byłych więźniów oraz inne publikacje dotyczące tematyki Auschwitz, autorka stworzyła przejmujący reportaż historyczny, nie szczędząc brutalnych, mrożących krew w żyłach i zatrważających szczegółów zbrodni, która dla wielu sprawców obeszła się bez echa.

Książka została podzielona na 24 rozdziały, a każdy z nich zawiera rzetelny, jednak przerażający opis historyczny tego, co działo się za murami obozu. Dzieło Posner porusza historię przemiany tytułowego farmaceuty – Victora Capesiusa.  Z normalnego, niepozornego, a przede wszystkim uprzejmego i lubianego farmaceuty w zatrważająco szybkim tempie zamienił się w dostawcę śmierci. To Capesius bez mrugnięcia okiem decydował na rampie o losie ludzi, w tym swoich znajomych i przyjaciół, których przed wstąpieniem do Waffen-SS gościł w swoim domu. To on wydzielał leki oraz eksperymentalne mieszanki, służące do testów na więźniach. To z jego rąk odbierano śmiercionośny Cyklon B, którym zagazowywano pojmanych w komorach. To on był obecny podczas podejmowania decyzji związanej z  “cięciem kosztów” i ograniczeniem ilości wykorzystywanego w komorach związku chemicznego z 20 puszek na 15, co wiązało się z przedłużaniem cierpienia ludzi o 20 minut. I wreszcie to on krzyczał do więźniów: “Jestem Capesius z Siedmiogrodu (…) Dzięki mnie poznacie, co to szatan”.

Autorka w swym dziele przedstawiła skrajny obraz życia Capesiusa, jego współpracowników i zwierzchników oraz proces jego przemiany, podkreślając nieprzewidywalność ludzkiej natury. Patricia przywołała również makabryczne wspomnienia z obozowej codzienności, w której skórowano ludzi, traktowano ich jak króliki doświadczalne, upokarzano, pozbawiano człowieczeństwa, bito i wyniszczano, z premedytacją skazując na powolną agonię. Woda, kilka ziemniaków, niewielka ilość mąki i odrobina margaryny – tak prezentował się przepis na zupę obozową – podstawowy składnik wyżywienia więźniów, którzy większą część dnia spędzali na ciężkiej, fizycznej i wyniszczającej pracy. Skrajne niedożywienie, tyfus oraz rozpowszechniająca się wszawica stanowiła codzienność tysięcy ludzi, którzy przebywając w obozie byli skazani na agonię w nieludzkich warunkach. W książce znaleźć można również szereg zatrważających i budzących skrajne emocje informacji dotyczących procesu sprawców oraz ich dalszych losów.

Książka Patrici Posner to ciężka, jednak ważna lektura. Jest rzeczowym nakreśleniem historii, która na zawsze odcisnęła pewnego rodzaju piętno w świadomości ludzi na całym świecie. Można zarzucić autorce, że w swym reportażu nie unikała dosadnego, makabrycznego przedstawienia sytuacji obozowej, jednak o takim koszmarze nie da się przecież napisać w sposób lekki. “Farmaceuta z Auschwitz” to pozycja, po którą, naszym zdaniem, powinien sięgnąć każdy, kto chce poznać okrutną prawdę historyczną. Jeśli jesteście zwolennikami książek, które skłaniają do przemyśleń i zostają na długo w pamięci, bez wahania sięgnijcie po reportaż Patricii Posner.

Farmaceuta z Auschwitz

WordPorn