Warsztat dziennikarski Warsztat literacki

Dziennikarstwo i kreatywne pisanie – dwie strony medalu

CWR-blog(11.05)

   Obydwa zawody mają wiele wspólnego, wydają się nawet w naturalny sposób zmierzać ku sobie. A jednak im bliżej przyjrzymy się dziennikarstwu i kreatywnemu pisaniu, tym więcej zobaczymy między nimi różnic!

   Zacznijmy od początku. Co łączy dziennikarza, który codziennie prezentuje czytelnikom najnowsze informacje ze świata i piszącego kolejne bestsellerowe powieści autora? Dla obydwu znajomość słowa pisanego jest niezmiernie ważna. Doskonalą swój warsztat nierzadko latami, popełniając wiele błędów i ucząc się na nich. Obydwaj też (a przynajmniej bardzo chcemy w to wierzyć) za główną motywację swojej pracy uczynili mówienie prawdy. Przede wszystkim dlatego, że kłamstwo ma krótkie nogi i obydwu fachom może przynieść jedynie chwilowe sukcesy.

   Oprócz warsztatu oraz chęci informowania czytelników o ważnych sprawach w szczery sposób, dziennikarza i autora książek łączy jeszcze spostrzegawczość. Charakterystyczne cechy bohaterów, brakujące kawałki układanki wielkiej intrygi politycznej – to dzięki darowi obserwowania piszący są w stanie nadać swojej pracy wyjątkowość i prawdziwość. Dlatego też wielu sławnych pisarzy fikcji – George Orwell, Mario Vargas Llosa, czy Neil Gaiman – zaczęło swoją karierę właśnie od dziennikarstwa. A jednak szybko okazało się, że jeszcze wiele pracy przed nimi…

   Co różni obydwa zawody, to przede wszystkim rola wyobraźni w codziennej pracy. Dziennikarz musi ją powściągać na każdym kroku – jego zadaniem jest pisanie przede wszystkim prawdy, rzeczowo i na temat. Pisarz takich ograniczeń nie ma – wyobraźnia jest podstawowym narzędziem jego pracy. Choć znowu wraca tutaj temat prawdy. Udana proza musi być na tyle wiarygodna, by przekonać do siebie czytelnika. Autor książki musi też pisać od serca, inaczej nici z dobrej opowieści. Czytelnik wychwyci nieszczerość szybko zarówno w gazecie, jak i w książce.

   Charakter pracy dziennikarza i autora fikcji również różni się bardzo. Dziennikarstwo nie jest zawodem dla samotników – wymaga ciągłych kontaktów z ludźmi. W poszukiwaniu prawdy trzeba nieraz włożyć stopę w szczelinę drzwi, albo wysłuchać gorzkich słów na swój temat. Z kolei pisarz pracuje najczęściej zupełnie sam, odcięty od świata. Dla dziennikarza pierwszym słowem artykułu jest notatka nabazgrana w notatniku na blacie przypadkowego mebla. Autor wpatruje się nierzadko godzinami w pustą kartkę papieru, bądź ekran komputera, nim zacznie nanosić na nie akapity opowieści, która dojrzewa w jego głowie.

   Wreszcie różni dwa zawody również podejście do języka. Warsztat dziennikarski ceni sobie zwięzłość i rzeczowość. Dla dziennikarza zbyt mało rzeczowy tekst jest pułapką, brzmi przez niego sztucznie i budzi podejrzenia czytelników. Tymczasem fikcja pisarska lubi język barwny, pełen ozdobników. Czytelnik kupujący czasopismo w kiosku oczekuje rzetelnych informacji, tymczasem po powieść sięga przede wszystkim po to, aby się dobrze bawić.

WordPorn